Saját felesége váltja le az elnököt

Infostart
2007. október 29. 21:00
Történelmet írtak az argentin választók a hétvégén - vélik megfigyelők. Nemcsak azért, mert az ország történetében először női elnököt választottak maguknak, hanem azzal is, hogy ezentúl a leköszönő államfő felesége áll majd az ország élén.

"Hatalmas előnnyel nyertünk" - mondta az ünneplőknek még a végleges választási adatok bejelentése előtt Cristina Fernandez de Kirchner.

Az 54 éves, fotogén politikusasszony már a szavazatok kétharmadának összeszámlálása után is 43,5 százalékkal vezetett, és közel kétszer annyian voksoltak rá, mint legerősebb ellenfelére, a szintén női jelölt Elisa Carrióra.

Szerepcsere: a női győztes dicséri támaszt jelentő férjét

A külföldi szemlélő számára azonban nem az argentin belpolitika volt a legérdekesebb ebben a választásban, hanem az a tény, hogy Fernandez de Kirchner még decemberig hivatalban lévő férjétől veszi át az ország irányítását.

A győzelmi beszéd során eddig szokatlan módon a győztes nem az őt a háttérből támogató feleségéről, hanem ezúttal a férjéről emlékezett meg.

Kirchner kihúzta Argentínát a 2001-es hitelválságból

A távozó Kirchner elnök nagy népszerűségre tett szert azzal, hogy sikerült talpra állítania a gazdaságot a peso dollárhoz kötött árfolyama miatt kialakult válságból. A krízis idején sok középosztálybeli család is tönkre ment, és az emberek egy része kezdetleges barterkereskdelemmel próbálta eltartani magát.

Az elnöki feleség, - hamarosan elnök - azt mondta, hogy ő is kivette a részét abból, hogy néhány év alatt ötven százalékkal nőtt a gazdaság, és sikerült megfelezni a munkanélküliséget.

A két évtizedes parlamenti múlttal rendelkező leendő államfőre azonban komoly kihívások várnak: a magas infláció, a növekvő bűnözés és a külföldi befektetések alacsony aránya.

Csak a kötelező voksolás miatt nyert az argentin Hillary?

A jogász végzettségű és egyesek szerint már-már arrogáns, 54 éves Cristina Fernandez de Kirchnert gyakran hasonlítják a szintén elnökségre pályázó, és szigorú modoráról ismert Hillary Clintonhoz.

És, bár ő nyerte a választásokat, megfigyelők megjegyezték, hogy a voksolást apátia kísérte. Az emberek nagy része csak azért ment el szavazni, mert az kötelező.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
A first lady nyert Argentínában
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást