Háborúval fogadnák a törököket

Infostart
2007. október 29. 11:53
A török hadsereg bekerített 100 lázadó kurd fegyverest az iraki határ közelében. Közben nő a feszültség a szomszédos országgal. Az iraki kurdok ugyanis közölték: megvédik magukat egy esetleges török bevonulás ellen. Az iraki hadsereg az iraki kurdok területére vezényelte néhány egységét.

A török Anatólia hírügynökség szerint a hadsereg 100 kurd PKK fegyverest kerített be az iraki határ közelében, nem sokkal azután, hogy legkevesebb 15 lázadót megölt.

Az akcióban nyolcezer katona és harci helikopterek is részt vesznek.

A török katonaság egyelőre nem lépte át az iraki határt és az iraki külügyminiszter vasárnap óva intette is ettől.

Hosjar Zebari azt mondta a BBC-nek adott interjújában, hogy "halálosan komoly a helyzet" és azzal vádolta meg a szomszédos országot az nem akar békés megoldást.

A törökök az Irakban rejtőzködő PKK-vezetőket akarják

A törökök szerint ugyanakkor Irak és főképp az iraki kurd autonómia vezetése eltűri, hogy a PKK lázadók a területükről indítsanak támadásokat a török katonaság ellen. Ankara 100 ezer katonát sorakoztatott fel a határ mentén és invázióval fenyegetőzik, ha Irak nem adja ki neki a PKK területén rejtőzködő vezetőit.

Zebari azonban azt mondta, hogy ez "irreális követelés", és hogy a bagadi kormány nem tudja elfogni a hegyekben rejtőzködő fegyvereseket.

Iraki kurdok: a török bevonulás háborúval érne fel

Az észak-iraki kurd autonómia elnöke, Maszúd Barzani viszont keményebben fogalmazott és azt mondta: ha a törökök átlépik a határt, akkor az háborút jelent. Barzani szerint ráadásul Ankara csak ürügyként használja fel a PKK-t és valójában nem tetszik neki a nagyfokú önállóságot élvező és egyre nagyobb jómódban élő kurd régió.

Barzani sürgette, hogy el kell ismerni az önálló állammal nem rendelkező, Törökországban, Irakban, Szíriában és Iránban élő többmillió kurd jogait. A nyolcvanas években véres kampányba kezdő PKK is a kurd kisebbségi jogok védelmével indokolja akcióit.

Amerika közeli szövetségesei csapnának össze

A feszültség komoly fejfájást okoz a legtöbb érintett fő szövetségesének, Washingtonnak. Az amerikaiak számára a még a Szaddam Husszein idejében létrehozott, és a szövetséges légierő által védelmezett autonóm kurd terület volt regionális politikájuk egyik igazi sikertörténete.

Komoly kudarcot jelentene, ha éppen egyik legfontosabb szövetségesük, Törökország támadná meg azt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást