Nőtt Carla Del Ponte bizalma Szerbia iránt

InfoRádió / MTI
2007. október 26. 19:14
Nőtt a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyészének bizalma Szerbia iránt. Carla Del Ponte pénteken, kétnapos belgrádi látogatása végén, úgy nyilatkozott, hogy határozott együttműködési készséget tapasztalt, s a közeli hetekben előrelépésre számít a délszláv háborús bűnösök elfogásában.

A főügyész által legkövetkezetesebben üldözött négy személy: Ratko Mladic tábornok, a boszniai szerb hadsereg egykori főparancsnoka, Radovan Karadzic, a boszniai szerb köztársaság volt elnöke, Zdravko Tolimir boszniai szerb tábornok és Vlastimir Djordjevic rendőrtiszt.

A szerb állam- és kormányfővel is tárgyaló Carla Del Ponte tapasztalatait összegezve most úgy nyilatkozott, hogy Belgrádban megvan a politikai akarat a délszláv háborúk bűnöseinek üldözésére létrehozott Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködésre, s ugyanezt Vojislav Kostunica miniszterelnök is megerősítette.

A kijelentés kulcsfontosságú Szerbia számára, mivel az Európai Unió a törvényszékkel folytatott együttműködéstől, Carla Del Ponte erre vonatkozó nyilatkozataitól teszi függővé, hogy aláírja-e Belgráddal azt a stabilizációs és társulási megállapodást, amely nélkül nem folytatódhat Szerbia európai uniós integrációja. Ezt Olli Rehn, az EU bővítési biztosa újból leszögezte csütörtökön Strasbourgban.

A szerb hatóságok erőfeszítéseiről - köztük a négy legjobban keresett bűnös fejére kitűzött vérdíjról, a szerb hadsereg laktanyáiban folyamatosan zajló razziákról, felderítési akciókról - szóló tájékoztatást meghallgató főügyésznő azt is közölte, hogy a Nemzetközi Törvényszék "nem kíván Szerbia európai integrációjának akadályozójává válni". Önmaga és környezete korábbi kijelentésein finomítva kijelentette: soha nem állította, hogy Radovan Karadzic (akinek kiadását Hága rendszeresen követeli Belgrádtól) Szerbiában van, viszont Ratko Mladicról pontosan tudják, hogy ott tartózkodik.

Rasim Ljajic, a törvényszékkel folytatott együttműködésért felelős szerb miniszter azt mondta, hogy ezt Carla Del Ponte mindaddig ismételni fogja, amíg a háborús bűnösnek tekintett tábornok fel nem adja magát. Állítása szerint nincs bizonyíték arra, hogy Mladic Szerbiában tartózkodik, de a törvényszéken és a nemzetközi közösség nagy részében is szilárdan tartja magát az a vélemény, hogy csak a Szerbiára gyakorolt állandó nyomással érhető el a volt boszniai szerb főparancsnok elfogása, az, hogy valaki végre elárulja, hol is tartózkodik.