Az ENSZ és az Európa Tanács elítélte a romák gettósítását

InfoRádió / MTI
2007. október 24. 22:11
Az ENSZ és az Európa Tanács (ET) szerdán Genfben elítélte a romák fokozódó gettósítását az öreg földrészen, és nyilvánosságra hozott nyilatkozatában az érintett országok között Magyarországot is megemlítette.

Thomas Hammarberg, az Tanács (ET) emberi jogi biztosa és Miloon Kothari az ENSZ jelentéstevője a dokumentumban azt a véleményét fejezte ki, hogy "a romák lakhatási jogát számos európai országban megcsúfolják". "Úgy tűnik: a megkülönböztetés és a gettósítás a lakhatás területén megerősödött és gyökeret eresztett" - mutatott rá Hammarberg és Kothari.

Jelezték, hogy irodáik növekvő számban kapnak e témakörben panaszos leveleket számos európai országból. A dokumentum Albániát, Bosznia-Hercegovinát, Bulgáriát, Spanyolországot, Oroszországot, Franciaországot, Görögországot, Magyarországot, Írországot, Olaszországot, Romániát. Csehországot, Nagy-Britanniát, Szerbiát, Szlovákiát, Szlovéniát és Törökországot sorolja fel.

A panaszok többsége arról számol be, hogy megsértve az emberi jogokat, roma közösségeket és családokat lakoltatnak ki, és ezeket a cselekményeket gyakran fenyegetések, valamint erőszakos tettek kísérik.

Az elmúlt években a romákkal szembeni ellenséges érzelem felerősödött, és a nyilatkozat szerzői szerint sajnálatos, hogy gyakran a hivatalos szervek - nevezetesen helyhatósági szinten - is jóváhagyják a romaellenes gyűlölet fokozódását.

Az, hogy a romák nyomortelepeken élnek, odavezetett az elmúlt években, hogy a mentőszolgálatok megtagadják a romáktól a sürgősségi orvosi segélynyújtáshoz szükséges kocsik kiküldését, és a posta is megvonja szolgáltatásait tőlük - mutatott rá a két jelentéstevő.

Végül arra kérték az illetékeseket, hogy az eddig hivatalosan nem engedélyezett roma táborokat tegyék legálissá, s fejlesszék fel azon normák szintjére, amelyek biztosítják az ott lakók méltóságát.