Szükség esetén saját utasszállítóikat is lelövik a németek?

Infostart
2007. szeptember 18. 05:20
A német védelmi miniszter kijelentette, hogy rendkívüli esetben a törvényes intézkedések hiánya ellenére is fontolóra kell venni a merénylők hatalmába került utasszállító repülőgépek lelövését. A nyilatkozat hangos politikai vitát váltott ki még a kormánypártok között.

Franz Josef Jung kijelentése nem újkeletű, mert még az előző, balközép kormány idején szóba került a javaslat, azonban az alkotmánybírák elvetették az ártatlan utasokkal teli eltérített gép elpusztítását.

A védelmi miniszter ezúttal pontosabban fogalmazott, amikor a Focus című hírmagazin mai számában megjelent interjúban kifejtette, hogy parancsot adna a harci gépeknek az olyan utasszállító lelövésére, amelyet terroristák kerítettek hatalmukba, és feltehetően tömegszerencsétlenséget okozó merénylet végrehajtására akarnak felhasználni.

Jung elismerte, hogy erre vonatkozóan nincs törvényes paragrafus, a korábban hozott alkotmánybírósági döntés ugyanis csak arra az esetre vonatkozik, ha az elrabolt gép fedélzetén kizárólag terroristák tartózkodnak.

A keresztény pártok fenntartással fogadták a bejelentést, de parlamenti frakcióvezetőjük szerint a nyilatkozat is egyértelműen bizonyítja, hogy Németországban felerősödött a terrorizmus veszélye.

A kormánykoalícióban résztvevő szociáldemokraták biztonságpolitikai szakértője elutasította a miniszter tervét, és leszögezte, hogy ezzel semmibe venné a jogállamiságot.

Az ellenzéki Szabad Demokrat Párt főtitkára úgy vélte, hogy a rendkívüli helyzetre hivatkozva a védelemi miniszter egyszerűen a törvények fölé helyezi magát.

Az ugyancsak ellenzéki zöldek, valamint a Baloldal Pártja egyenesen arra szólította fel a kancellárt, hogy tiltsa meg Franz Josef Jungnak az ilyen jellegű nyilatkozatokat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást