Véget érhet a HIV-vel fertőzöttek kálváriája

Infostart
2007. szeptember 4. 05:00
Újra megnyithatják azoknak a brit betegeknek az ügyét, akik még a nyolcvanas években HIV-vel és hepatitis C-vel fertőződtek meg kezelésük közben: a nekik beadott, Amerikából importált vérkészítmények ugyanis ilyen vírusokkal voltak szennyezettek. Az ügyben most megvizsgálhatják a brit kormány felelősségét is.

Több amerikai gyógyszergyártó céget is beperelt az a cardiffi férfi, aki vérzékenysége kezelésére fertőzött vérkészítményt kapott. Haydn Lewisnál 1985-ben diagnosztizáltak HIV-, és a kilencvenes évek elején hepatitis C-fertőzést. A férfi - tudtán kívül - feleségének is átadta a HIV-et.

A házaspár és hat másik, hasonló módon megfertőződött beteg öt éve hiába próbálja felelősségre vonatni a gyógyszergyárakat az Egyesült Államokbeli bíróságokon.

Most egy amerikai bíró úgy döntött, az ügyet Nagy-Britanniában kell folytatni, mivel így a szintén beperelt brit szervezetek képviselőit - mint például az egészségügyi minisztériumét - könnyebben beidézhetik a meghallgatásokra.

A tárca is felelős?

A pár jogi képviselője, Laurence Vick reméli, hogy megvizsgálhatják az ügyben a kormány felelősségét is, bár az akkori kabinet 1991-ben már pénzügyi megállapodást kötött a károsultakkal. Az ügyvéd azonban úgy véli, hogy a kártérítés összege meglehetősen alacsony volt.

Ezt erősíti meg a független vizsgálat is, amely szerint a megállapodás megkötésekor nem adtak meg minden szükséges információt a betegeknek; sokan közülük azt hitték, hogy csupán néhány évük maradt hátra.

 A betegek a kilencvenes években 21 és 80 ezer font közötti összegeket kaptak, de akkor még nem remélték, hogy túlélik a fertőzést.

Visszatartott információk

A károsultak a Bayer, a Baxter Healthcare, az Armour Pharmaneutical, a CSL Behring, a Sanofi-Aventis US és az Alpha Therapeutic ellen adtak be keresetet. Ezek a cégek exportáltak Factor 8 és Factor 9 nevű vérkészítményeket Nagy-Britanniába, amelyek közül néhány tétel fertőzött volt.

Haydn Lewis évek óta küzd azért, hogy megtudja, mely tételek voltak fertőzöttek, vagyis melyik gyár felelős megbetegedéséért, de a brit egészségügyi minisztérium az ezzel kapcsolatos információkat is visszatartotta üzleti titokra hivatkozva.

A férfi elmondta: voltak olyan fertőzöttek, akik megtudták, mely azonosítószámú szállítmányok tartalmazták a vírusokkal szennyezett csomagokat, és a gyógyszergyáraktól is kaptak kártérítést.

Eddig nyolc ügyet küldtek át amerikai bírók a brit bíróságokhoz, és további 250-ben várható hasonló döntés.