Náci feljegyzések tömege került Izraelbe

Infostart
2007. augusztus 23. 11:24
Rövidesen mindenki számára hozzáférhetővé válik a náci korszak legátfogóbb levéltára az észak-hesszeni Arolsen városkában. A Nemzetközi Vöröskereszt fennhatósága alatt működő és eredetileg keresőszolgálatként indult központ eddig csak történészeknek és kutatóknak engedélyezte a belépést a több mint 17 millió ember adatait tartalmazó archívumba. Számítógépek segítségével az adatokat most átadták Izraelnek, valamint a Washingtonban működő Holokauszt Múzeumnak is.

A jeruzsálemi Jad Vasem központ igazgatója közölte, hogy az Arolsenből kapott adattárat a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé teszik.

A náci korszak áldozatainak emléket állító intézmény vezetője nem zárta ki, hogy újabb tényekre derül fény az iratok tanulmányozása során.

Arolsenben 17 millió ember adatait raktározták el. A Nemzetközi Vöröskereszt fennhatósága alatt a szövetséges hatalmak 1946-ban telepítették az archívumot a településre.

A jelenleg 334 alkalmazottal dolgozó és német állami költségvetésből fenntartott irattárba eddig csak történészek és kutatók léphettek be, de ezen túl bárki előtt nyitva áll, ha a náci korszakban meghurcolt rokonairól vagy barátairól akar felvilágosítást kapni.

Az eltelt 6 évtized során kereken 50 millió adatot dolgoztak fel. Gyakorlatilag a náci birodalom valamennyi meghurcoltjáról rendelkeznek információkkal.

Koncentrációs táborok és kényszermunkásokat alkalmazó üzemek ugyanúgy szerepelnek a betűrendbe szedett dossziékban, mint az áldozatokról feljegyzett hivatalos írások.

Eddig csaknem 12 millió kérés érkezett az arolseni archívumba. A legtöbbször a holokauszt túlélői fordultak felvilágosításért elveszettnek tartott rokonaikról, illetve kértek hivatalos dokumentumot halottá nyilvánításhoz.

Az adatok másolatának Jeruzsálembe, illetve Washingtonba történt elküldésétől azt remélik, hogy az Izraelben vagy az Egyesült Államokban élők könnyebben férhetnek hozzá a dokumentumokhoz.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást