Koszovó felosztása lehet a rendezés kulcsa

Infostart
2007. július 12. 14:55
Lehet, hogy Koszovó felosztása oldhatja fel a szerbiai tartomány körüli patthelyzetet? Az eddigi tervek után ez az egyik meglepő, de lehetséges értelmezése az Egyesült Államok és az európai biztonsági tanácsi tagok módosított javaslatának az ENSZ-ben. Megfigyelők szerint a halogató taktikával a nagyhatalmak azt akarják elérni, hogy a felek maguk javasolják a tartomány felosztását.

Miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsában - Oroszország ellenkezése miatt - késik a Koszovó jövőjéről szóló döntés, a függetlenséget pártoló államok módosítják eredeti javaslatukat.

Az eddigi egyetlen, Martti Ahtisari volt finn elnök által kidolgozott terv gyakorlatilag függetlenséget adna a tartománynak. Moszkva azonban, amelyet hagyományosan Belgrád szövetségesének tartanak, de inkább nemzetközi befolyása biztosításán fáradozik, kilátásba helyezte, hogy megvétózza a javaslatot.

Washingtoni diplomaták most közölték, hogy átdolgozzák a szöveget, és jelentések szerint újabb, négy hónapon át folyó tárgyalásokra akarják rávenni a koszovói albánokat és Szerbiát. Ha pedig a tárgyalások kudarccal végződnek - ami szinte borítékolható -, akkor az ENSZ "felülvizsgálja a helyzetet".

A korábbi szöveg még arra utalt, hogy a tartomány megkaphatja az Ahtisari-terv által javasolt úgynevezett "ellenőrzött függetlenséget". A Reuters hírügynökség szerint a nagyhatalmak a halogató taktikával azt akarják elérni, hogy a felek maguk javasolják a tartomány felosztását.

A befolyásos külföldi országok előzőleg ugyanis kizárták, hogy megváltoztatnák a balkáni határokat. Bernard Kouchner francia külügyminiszer azonban egy belgrádi interjújában azt mondta: ha a felek részéről elhangzana egy ilyen javaslat, akkor Franciaország nem tudna nemet mondani rá.

Hasonlóképpen nyilatkozott a belgrádi brit nagykövet is. A szerb Politika című lap szerint még Jevgenyij Primakov egykori orosz külügyminiszter is elfogadná a felosztást, mert úgy fogalmazott: az észak-koszovói szerb többségi területeknek és kolostoroknak Szerbiához kell tartozniuk.

Így előfordulhat, hogy a színfalak mögött a diplomaták már a jövőbeni határ vonaláról vitatkoznak.

Az ENSZ az év végén szeretné átadni a tartomány igazgatását az Európai Uniónak, amely azonban megosztott a függetlenség kérdésében.

A koszovói albánok, akiknek egy részét már az is irritálta, hogy a korábbi terv nem mondta ki egyértelműen a függetlenséget, közben egyre türelmetlenebbek.

Agim Cseku miniszterelnök azt mondta: "ne hitegessük magunkat azzal, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa választ tud adni minden kérdésre".


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást