Mi van a mosolyok mögött?

Infostart
2007. július 2. 15:55
Vlagyimir Putyin orosz és George Bush amerikai elnök a vasárnapi - barátinak mondott - vacsora után, ma tér rá a konkrét témákra a Bush család nyaralójában folytatott tárgyalásokon. Putyin az első külföldi vezető, aki ellátogat a maine-i rezidenciára. A gesztus ellenére a két ország viszonya igen feszült, többek között az amerikai rakétapajzs miatt - így a csúcson lesz miről beszélni.

Széles mosoly, baráti kézfogás az elnökkel és az idősebb Bush-sal, puszi Laura Bush-nak és Condoleeza Rice-nak - mintha Amerika egyik legközelebbi szövetségese látogatta volna meg George Bush-t a Maine állambeli családi nyaralóban.

Pedig az Egyesült Államok és Oroszország viszonya kapcsán sokan már új hidegháborúról beszélnek.

Washington és Moszkva nem ért egyet Koszóvó függetlensége kérdésében, acsarkodnak egymással az oroszországi olaj- és gázkitermelés és az oroszországi demokrácia eltérő megítélése miatt, a legsúlyosabb ellentét pedig a tervezett amerikai rakétavédelmi rendszer Csehországba és Lengyelországba telepítendő elemei miatt pattant ki.

Vlagyimir Putyin mostani amerikai látogatásán tehát lesz miről beszélgetnie a két elnöknek.

Putyin például választ vár arra a javaslatára, hogy az úgynevezett "lator államokból" esetleg indítandó rakéták útját ne egy csehországi, hanem egy azerbajdzsáni, volt szovjet radarállomásról figyeljék - közösen - a felek.

Putyin valószínűleg tudta, hogy az amerikai katonai vezetés nem lenne hajlandó közös parancsnokság alá helyezni egy ilyen létesítményt és a válasz udvarias nem lesz, de jelezni kívánta, hogy helyet követel magának a nemzetközi politika formálásában.

A jelcini években az oroszok körében az az érzés uralkodott, hogy Amerika diktált Moszkvának.

Putyin viszont gyakran száll vitába, és vannak olyan kérdések amelyekben Bush az orosz elnök segítségére szorul.

Az egyik Koszovó, amelynek jövőjéről látványosan különbözik a felek véleménye. Oroszország a Biztonsági Tanács tagjaként akár meg is vétózhatja a szerbiai tartomány de facto függetlenségéről szóló javaslatot.

A másik Irán kérdése - Moszkva látszólag elnézőbb Teheránnal, mint a Nyugat, pedig Irán a közép-ázsiai régióban ugyanolyan riválisa, mint Amerikának.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást