Több ezer rabot bocsátanak szabadon a zsúfoltság miatt

Infostart
2007. június 20. 12:56
Nagy-Britanniában olyan magasra emelkedett a börtönbüntetésre ítéltek száma, hogy többen nem férnek el a fegyintézetekben. Lord Falconer igazságügyminiszter ezért elhatározta, hogy a rövidebb büntetést töltő rabok közül több ezret szabadon bocsátanak. Közben szakértők mérlegelik, hogyan oldható meg a börtönök túlzsúfoltsága: esetleg börtönhajókkal, vagy a külföldi rabok kiutasításával.

A nagy-britanniai börtön-népesség rekordot ért el: 81 ezer és tizenhat rab van a cellákban. A rendőr őrszobák és a bíróságok fogdái is elítéltekkel telnek meg.

Bár a jövő héten leköszönő Tony Blair miniszterelnök ellenezte a lépést, utódja Gordon Brown jóváhagyta Lord Falconer igazságügyminiszter döntését, hogy egyes kisbűnözőket, büntetésüket lerövidítve, szabadlábra helyeznek, évente akár 25 ezret is.

Csak olyanok vehetők számításba, akiknek az ítélete négy hónaptól négy évig terjed, és nem szabadulhatnak korábban azok, akik szexuális vagy erőszakkal járó bűntényt követtek el.

A szerencsés szabadulókat figyelmeztetik, hogy ha szabadlábon újabb bűntett elkövetésére vetemednek, elítélésükkor ezt súlyosbító körülményként veszik számba.

A statisztika azonban sajnos azt mutatja, hogy a korán szabadulók gyakran lesznek visszaesők.

A brit kormány a bejelentéssel egyidejűleg azt is közölte, hogy felgyorsítja új fegyintézetek építését, és szakértőkkel konzultál a probléma megoldása érdekében.

A szigetországban felvetődött már börtönhajók rendszeresítésének az ötlete, mégpedig magáncégek által kezelt, speciális hajók bérlése, de a kikötők nem látják szívesen ilyen hajók állandó lehorgonyzását.

Doverben egy katonai tábort lehetne börtöntáborrá átalakítani, de e körül katonacsaládok települése található, s ennek a lakói hevesen tiltakoznak a börtönszomszédság ellen.

Az elmebeteg rabok kórházba utalása is könnyítene a zsúfoltságon, de nincs elég befogadó elmegyógyintézet. Tízezer külföldi állampolgárságú rabot lehetne hazaküldeni, de az erről folytatandó tárgyalások hosszadalmasak és bonyolultak.

Maradt tehát megoldásként a rendkívüli intézkedés A brit kormány egyébként 2012-re nyolcezer új férőhelyet akar létrehozni az egyre több rab befogadására.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást