"Tárgyalás és párbeszéd zajlik egy minden fél számára kielégítő megoldásról, ami a líbiai igazságszolgáltatás végső ítélete után valósulhat meg" - fogalmazott az észak-afrikai ország külügyminisztere egy közleményében vasárnap.
A közlemény válasz George Bush elnök pénteki nyilatkozatára, amelyben a vádlottak szabadon bocsátását követelte.
A tripoli külügyminiszter leszögezte: "senkinek sincs joga beavatkozni a líbiai igazságszolgáltatás menetébe".
Az öt bolgár ápolónőt - egy palesztin orvossal együtt - tavaly decemberben halálra ítélték Líbiában, azzal a váddal, hogy 1999-ben Bengázi kórházában több mint négyszáz gyermeket szándékosan megfertőztek AIDS-vírussal.
Ezután az elítéltek fellebbezése alapján új eljárást rendeltek el. Ennek első tárgyalását eredetileg májusra tűzték ki, de bizonytalan időre elhalasztották. Az ügy nyolc éve húzódik, a vádlottakat azóta fogva tartják Líbiában.
Az elítéltek ártatlanságukat hangoztatják, és azokra a nemzetközi szakértő tanúkra hivatkoznak, akik szerint a járvány a kórházban uralkodó siralmas higiéniai viszonyokra vezethető vissza.
A kérdésben az Európai Unió is fellép. A Bengáziban AIDS-fertőzést kapott gyerekek családtagjainak képviselői múlt csütörtökön arról számoltak be, hogy Tony Blair brit miniszterelnökkel lezajlott találkozójukon olyan megállapodás született, amely alkalmas lehet arra, hogy az ügyre még június vége előtt megoldást találjanak.