Az elfogott legénység ugyan írásba adta, hogy iráni vizekre tévedtek, kiszabadulásuk után azt mondták: kényszer hatására tették ezt.
Felix Carman hadnagy londoni sajtótájékoztatójukon leszögezte: folyamatosan figyelték a műholdas helyzetjelzőt, sőt egy helikopter is figyelte az útvonalukat, nehogy iráni vizekre tévedjenek. Ennek ellenére elfogták őket.
"Hadd tegyem egyértelművé: amikor az iráni forradalmi gárda elfogott minket, mi a nemzetközileg elismert iraki vizeken voltunk. Kijelentem, hogy 1.7 tengeri mérföldre voltunk a perzsa felségvizektől" - mondta a fogságból szabadult százados.
A bánásmódról szólva pedig azt mondja, hogy bekötötték a szemüket, megbilincselték őket.
"Állandó pszichológiai nyomás alatt voltunk. Levetkőztettek minket, majd pizsamákat kellet fölvennünk. Kőcellákban helyeztek el minket, és nem engedték, hogy érintkezzünk egymással. Éjjelente vallattak minket, és két lehetőségünk volt: vagy elismerjük, hogy iráni vizekre tévedtünk, és akkor elengednek minket, vagy pedig hét év börtönre ítélnek" - magyarázta a katonatiszt.
Kész tervekkel érkeztek
A tengerészek elmondták, hogy az irániak rendszeresen adtak enni és inni nekik, sőt a dohányzást is engedélyezték, egyedül a beszélgetést tiltották meg.
A tengerészek szerint az irániak kész tervekkel érkeztek az elfogásukra, így nem is látták értelmét annak, hogy ellenálljanak. Irán végül 13 nap után szabadon engedte a foglyokat.
A katonák kiszabadulása után a Sky News arról számolt be, hogy a tizenöt tengerészgyalogos és haditengerész hírszerzési adatokat gyűjtött Iránról.
A brit hírtelevízió - amelynek forgatócsoportja a múlt hónapban elkísérte egy őrjáratra az egységet - Chris Air századosra hivatkozva közölte ezt.