Összeverték az ellenzéki politikust

Infostart
2007. március 14. 17:11
Intenzív osztályon kezelik a zimbabwei ellenzék vezetőjét, miután a hétvégén rendőrök verték össze, majd letartóztatták. Az évtizedek óta hatalmon lévő Robert Mugabe elnökkel szembenálló Morgan Tzvangirai pártja szóvivője szerint koponyatörést szenvedett el. Mugabe elnököt diktatórikus vezetési stílusa miatt évek óta bírálják az európai államok, ám ő azzal vág vissza, hogy a volt gyarmattartóknak nincs erkölcsi alapjuk a kritikára.

Fehér farmerek elüldözése, hiperinfláció, a kormányra szavazók segélyezése és az ellenzék kiszorítása - eddig általában erről lehetett hallani, ha a Robert Mugabe elnök által vezetett Zimbabwe bekerült a nemzetközi híradásokba.

Bár a legutóbbi választásokon nyugati mércével gyanúsan nagy többséggel választották újra az államfőt, a hatalom eddig nem ragadtatta magát olyan látványosan erőszakos akcióra, mint a hétvégén.

A rendőrök a Demokratikus Változásért Mozgalom 49 aktivistáját tartóztatták le egy nagygyűlésen, majd összeverték őket. Amikor az ellenzék vezetője a rendőrőrsre sietett, hogy megnézze, mi történt velük, őt is bántalmazták.

A brutalitást nem is próbálták titkolni, mivel, amikor a hét elején bíróság elé vitték őket, jól látszottak a sérülések. Sokaknak eltört a karja, Morgan Zvangirai pedig felpuffadt szemmel és sebekkel az arcán jelent meg.

Az ellenzéki vezető, aki vérátömlesztést is kapott egy kórházban, azt mondta: a brutalitás jól jelzi, hogy a Mugabe-rezsim milyen kétségbeesetten ragaszkodik a hatalomhoz, ugyanakkor a harc folytatására szólított fel.

A hétvégi, sokkoló jelenetek előzménye az volt, hogy az ellenzék annak ellenére nagygyűlést tartott, hogy a hatóságok betiltották a politikai tömegrendezvényeket. Az ellenzékiek, állításuk szerint összetűztek a rendőrökkel, miután azok agyonlőttek egy aktivistát.

A zimbabwei kormányt még a bírálatoktól általában tartózkodó szomszéd, Dél-Afrika is kritizálta az eset kapcsán. Az Egyesült Államok, az Európai Unió és az ENSZ-főtitkár sokkal határozottabb hangnemben tiltakozott.

Az afrikai országban egyre nagyobb az elégedetlenség a gazdasági válság miatt: itt a legmagasabb az infláció a világon, 1.700 százalék.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást