Sólyom: lehetséges a területi autonómia

InfoRádió / MTI
2007. február 12. 12:19
A Romániában tárgyaló magyar köztársasági elnök szerint az Európai Unió országaiban a kulturális autonómia szükséges, a területi autonómia pedig lehetséges. Sólyom László hétfőn Bukarestben Traian Basescu román elnökkel találkozott.

Romániában tárgyal Sólyom László magyar köztársasági elnök, aki szerint az Európai Unió tagállamaiban a kulturális autonómia szükséges, a területi autonómia pedig lehetséges, ez utóbbi egyik országban sem irányul az adott ország területi épsége ellen.

Sólyom László hozzátette: azt kérte Traian Basescutól, hogy kezdődjék nyílt és demokratikus párbeszéd a magyar kisebbség önszerveződési, önkormányzási formáiról. Ez ugyanis hozzájárulhatna az autonómia fogalmának a tisztázásához.

A székelyföldi területi autonómia kérdése egyébként éppen Sólyom László bukaresti látogatására robbant be a román médiába, a Székely Nemzeti Tanács ugyanis a hét végén kezdte el több székelyfödi településen annak a mozgóurnás belső népszavazásnak a lebonyolítását, amelyikben arról kérdezik a települések lakóit: akarják-e, hogy településük az autonóm Székelyföldhöz tartozzék.

Sólyom László elmondta: nem szólhat bele Románia belügyeibe, de megjegyezte, Magyarország és ő személyesen is a kisebbségeknek azokat a szervezési formáit támogatja, amelyek alkotmányos keretek között zajlanak.

A magyar elnök hozzátette: egy kisebbség akkor tud fennmaradni és fejlődni, ha társadalomként működik. A romániai magyar társadalom a román állam iránt lojális, de kulturálisan a magyar nemzethez tartozik.

Basescu: törvénytelen a referendum

A tárgyalások tartalmáról a Cotroceni palotában tartott eszmecsere után számolt be a két vezető a sajtónak. Traian Basescu elnök úgy fogalmazott: bár a két ország belpolitikájában eltérő hangsúllyal kezelik a kisebbségek ügyét, eltérőek a modellek, mindkét ország tiszteletben tartja az európai normákat.

Traian Basescu szerint törvénytelen a székelyföldi autonómia-referendum, hozzátéve: egyelőre elfogadják, hogy a székelyföldi akció csupán egy afféle konzultáció a régió lakosságával.

Ha azonban a szervezők megpróbálják hasznosítani a megkérdezés eredményeit, a román állam minden tétovázás nélkül alkalmazza az alkotmány és a törvények előírásait - hangsúlyozta az államfő.

A román köztársasági elnök hozzáfűzte: Románia soha nem fogja rákényszeríteni más országra a saját területén alkalmazott - szerinte az európai normáknak megfelelő - modellt a kisebbségi kérdésben.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást