A sztárszakács, a pulykák és a madárinfluenza

Infostart
2007. február 5. 13:01
Angliában és Magyarországon egyidejűleg ütötte fel a fejét madárinfluenza baromfinevelő telepeken. Csongrád megyében ludak ezreit kellett leölni, az angliai Holtonban hétfőn fejezik be 160 ezer pulyka gázzal való elpusztítását. Szakértők szerint a megbetegedések között nincs összefüggés.

Az angol telepben tulajdonrésszel bíró 76 éves Bernard Matthews számára mindenképp kellemetlen a fertőzések híre, a férfi ugyanis 1950 óta a világ legnagyobb baromfitenyésztőjévé dolgozta fel magát.

Telepein nyolcmillió szárnyas nevelkedik, és érdekelt a birkatenyésztésben valamint a nagyüzemi szendvicsgyártásban is. Cége a SáGa Foods Élelmiszeripari Zrt. tulajdonosa is, de sem a Bernard Mattehews, sem magyar leányvállalata nincs kapcsolatban azzal a csongrádi farmmal, ahol a fertőzéseket észlelték.

A brit iskolai étkeztetést megreformáló ifjú sztárszakács, Jamie Oliver letiltotta a gyerekek étrendjéről a Bernard Matthews-féle pulykaszeleteket, mondván, hogy ez a pulyka túl "gyári".

Ugyanakkor a brit élelmiszerboltok népszerű árucikke a cég mindenfajta baromfi-készítménye, és jelenleg garantálják, hogy fertőzött baromfihúst nem szállítottak az üzletekbe.

A sirályok okozták?

A szakértők egyelőre kutatják, mi okozta a madárinfluenza megjelenését. Angliában sirályokra terelődött a gyanú. Holton közel van a tengerparthoz, a sirályok csapatokban járnak a pulykatelepre, s ha fertőzöttek, ürülékükben akár tíz napon át él a vírus.

Az angol járványügyi szervek minden eshetőségre felkészültek. A holtoni telep kétezer alkalmazottja tamiflu anti-vírus tablettákat kapott. A pulykatenyészet mind a 160 ezer szárnyasát gázzal pusztítják el és a tetemeket leplombált teherautókon szállítják hamvasztóba.

Veszélyben a brit export

Holton körül háromkilométeres védőzónát vontak és tízkilométeres megfigyelő övezetet. Ezen a vidéken mintegy kétszáz más baromfitelep van. Ezekre nem terjedt át a kór.

A veszély jelenleg inkább a brit baromfiexportot fenyegeti. Az iparágban összesen 370 millió fontos (közel 143 milliárd forintos) veszteségre számítanak. Japán máris ideiglenesen leállította brit szárnyasok behozatalát.A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője szerint minden alapot nélkülöznek azok a hírek, amelyek szerint a Magyarországról exportált ludakról terjedt át a madárinfluenza azokra a Suffolk grófságbeli farmon tartott pulykákra, amelyek leölése most is folyik.

Dékány András az InfoRádiónak elmondta: a brit főállatorvos az uniós előírásoknak megfelelően megkereste és tájékoztatta magyar kollégáját a történtekről.

 Ahogyan korábban Magyarországon, a szigetországban is a madárinfluenza H5N1-es típusa pusztított, és London is azokat a lépéseket vezette be, mint Budapest. Részletek itt!