Nem jut pénz a megvakulók kezelésére?

Infostart
2007. január 30. 07:34
Bírósághoz fordul egy korábbi parlamenti képviselő Nagy-Britanniában, miután a helyi egészségbiztosító megtagadta annak az új gyógyszernek a finanszírozását, amely megmenthetné őt a teljes vakságtól.

A kormányzó Munkáspárt korábbi parlamenti képviselője, Alice Mahon az időskori makuladegeneráció (AMD) nedves (exudatív) típusában szenved, amelyből becslések szerint évente 27 ezer új esetet diagnosztizálnak Nagy-Britanniában. Az AMD-ben félmillió ember szenved.

A 69 éves Alice Mahon egyik szemére megvakult, és ha nem történik semmi, akkor valószínűleg a másik szemére is elveszti a látását.

A visszavonult politikus közölte: bírósághoz fordul, mert a helyi egészségbiztosító megtagadta egy új gyógyszer finanszírozását, amely megmenthetné őt a vakságtól. A hozzá csatlakozó aktivisták szerint naponta 50 ember veszíti el látását a gyógyszer hiánya miatt.

A kezdeményezéshez több jelenlegi képviselő is csatlakozott, szorgalmazva, hogy az egészségbiztosító támogassa a szóban forgó készítményt, a Lucentist.

Megtérülő befektetés

A gyógyszert a szaksajtó szinte csodaszerként ünnepli, mert képes megállítani a nedves AMD-ben szenvedők látásának romlását, sőt a már elveszett látás egy részét is visszahozza.

A Lucentis még nem kapta meg a teljes körű forgalmazási engedélyt, de ha ez megtörténik, akkor sem biztos, hogy minden rászoruló hozzájuthat, mert esetleges támogatásáról a helyi esgészségbiztosítók dönthetnek.

A vakokat támogató egyik szervezet szerint Angliában és Walesben 20 ezer ember vakulhat meg a következő egy évben a megfelelő kezelése nélkül. Arra is felhívják a figyelmet, hogy hosszabb távon sokkal többe kerül a látásukat elvesztők gondozása, mintha megmentették volna a látásukat.