A legnagyobb kockázat Kína

Infostart
2007. január 2. 05:42
A fejlődő országok gazdasága gyorsabban, a fejletteké azonban bizonytalanul növekszik 2007-ben; a legnagyobb kockázatot Kína jelenti - áll az Economist "A világ 2007-ben" című prognózisában.

Súlyponteltolódás következik be a világgazdasági növekedésben - prognosztizálja az Economist munkatársa. Robin Bew arra a megállapításra jut, hogy a világgazdaság 2007-ben is szárnyalni fog, de megemlíti a kockázatokat.

Ott van rögtön Kína, amelynek gazdasága 10,7 százalékkal bővült 2006-ban. A beruházások közgazdasági megalapozottsága azonban kétséges. Kínában gombamód szaporodnak az üzemek, miközben halmozódnak az eladhatatlan termékek. A cégek eladósodnak a nyomott árak és az alacsony profit miatt.

A kínai kormány nem ura a helyzetnek - állítja a szerző, megjegyezve, hogy az országot irányító kommunista párt talán azért sem húzza be a fékeket, mert a dübörgő gazdaság jó közérzetet teremtett.

A világgazdaság másik kockázatos szereplője az Amerikai Egyesült Államok, ahol a két éve folyamatosan emelkedő kamatok már olyan magasak, mint az ország nagy hitelfelvevőinél, ezért 2007-ben jóval kevesebb pénzt költenek el Amerikában, mint korábban. Sokan már arról beszélnek, hogy az Egyesült Államokra recesszió vár. Az amerikai jegybankelnökre nagy nyomás nehezedik majd, hogy kamatcsökkentéssel védje ki a lassulás hatását.

Japán jó évet vár, de nem olyan jót, mint amelyet 2006-tal zárt, ami azonban igazán borús képet nyújt, az az eurózóna. Itt a magasabb kamatlábak, az emelkedő német fogyasztási adók és a gyengébb amerikai exportkereslet jelent gondot. Európa helyett az export-javakat már a fejlődő világ szállítja, amely 2007-ben együttesen 7,5 százalékkal gyarapszik, szemben a fejlett országok 2,5 százalékával.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást