Pengeélen táncol Szomália

Infostart
2006. december 29. 16:06
Szombattól három hónapon át tartó szükségállapotot vezetnek be Szomáliában. Az etióp hadsereg és az általa támogatott átmeneti szomáliai kormány csapatai csütörtökön foglalták el a fővárost és tárgyalásokat kezdtek a különböző klánok vezetőivel a kormány hatalmának megerősítéséről.

Mogadishut az európaiak jobbára Ridley Scott filmjéből, a Sólyom végveszélyben-ből ismerhetik. Scott a több, mint 15 éve anarchiába süllyedt ország történetének azt az epizódját örökítette meg, amikor az egyik nagyhatalmú hadúr, Mohammed Farah Aidid emberei 1993-ban 18 amerikai katonát megöltek, és testüket végigvonszolták az utakon.

Bill Clinton akkor kivonta csapatait és rövidesen távoztak az ENSZ békefenntartók is, magára hagyva a különböző klánok által irányított lakosságot.

Biztonságot ígérnek

Az ideiglenes kormány most bevonult csapatai többek között elfoglalták az azóta üresen álló amerikai követséget is.

A kormány egyik szóvivője, Abdirahman Dinari azt mondta a BBC-nek: az iszlámisták elvonulása után a legfontosabb a közrend biztosítása.

Az első prioritás a biztonság és törvényesség helyrállítása, a második a milíciák lefegyverzése, a harmadik pedig a közintézmények létrehozása- mondta Dinari, majd hozzátette: az iszlámisták egy déli városba menekültek, a kormány pedig az ország 95 százalékát ellenőrzi.

Szükségállapot

A kormány képviselői máris tárgyalásokat kezdtek a klánok vezetőivel és közölték, hogy szombattól három hónapon át tartó szükségállapotot vezetnek be.A törvényesség és a közintézmények helyreállítaása ugyanakkor nagy kihívás lesz a kormánynak, hiszen éppenséggel a harc nélkül távozó iszlámisták voltak azok, akik valamiféle rendszert hoztak a korábban a klánok érdekszféráira szabdalt fővárosba.

Mi lesz, ha távoznak az etiópok?

A szigorú sárija előírásokat bevezető iszlámisták egészen két héttel ezelőttig egy vidéki városban, Baidoában tartották beszorítva az ideiglenes kormányt. Menekülésükben döntő szerepet játszott, hogy a szomszédos Etiópia jól felszerelt hadserege és fegyveres ereje beavatkozott a háborúba de kérdés, mi történik majd, ha az etiópok - ahogy ígérik - heteken belül kivonulnak.

Bár tudósítók szerint jelenleg nyugodt a helyzet, elemzők szerint korántsem biztos, hogy Mogadishu elfoglalása nyomán visszatérhet a normális élet a sokat szenvedett szomáliai fővárosba. Az iszlámisták - akiket Washington és Etiópia is azzal vádol, hogy kapcsolatban állnak az Al-Kaidával, ugyanis gerillaháborúba kezdhetnek és az is kérdéses, hogy korábban is rivalizáló klánok elfogadják-e majd a kormányt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást