Klónozott hús a hamburgerben

Infostart
2006. december 29. 12:27
Az Egyesült Államok lehet a világ első országa, ahol klónozott állatok húsa és teje is kereskedelmi forgalomba kerülhet. Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatóság az FDA emberi fogyasztásra alkalmasnak minősítette a klónozott állatokból készült termékeket.

Az amerikai otthonokban készíthetnek először rostélyost klónozott állat húsából - legalábbis, ha az amerikai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatóságon múlik. Az FDA öt éven át tartó vizsgálódás után azt a következtetést vonta le, hogy az így létrehozott marhák, sertések és kecskék húsa és teje ugyanolyan biztonságos, mint a mindennapi ételek.

Klónháború

Az ajánlás azt jelenti, hogy jogilag már csak egy lépés választja el a tenyésztőket attól, hogy termékeik megjelenjenek a szupermarketek polcain. Ezt megelőzően azonban még társadalmi konzultációt tartanak az Egyesült Államokban, ahol - akárcsak a génmódosított élelmiszerek esetében - a fogyasztók egy jelentős csoportja tiltakozik a klónozott hús árusítása ellen.

Mivel az FDA utalt arra is, hogy nem fogja javasolni, a klónozott állatokból származó termékek külön címkével jelölését, a kibontakozó klón-háborúban az ellenállók valószínűleg bevezetik majd a klónmentes feliratokat.

Nem tesztelték a klónozott termékeket?

Craig Winters a génmódosított élelmiszerek megjelöléséért indított kampány vezetője a BBC-nek azt mondta: a hatóságok nem tesztelték a klónozott termékek biztonságosságát és csak következtetéseket vonnak le.

Mint fogalmazott: korábbi kutatások kimutatták, hogy a klónozási folyamatban genetikai rendellenességek jönnek létre. Ezért felelőtlenség összehasonlító vizsgálatok nélkül a fogyasztók asztalára tenni ezeket a termékeket.

Az amerikai fogyasztóvédelmi szövetség arra szólítja fel az amerikaiakat, hogy levélben tiltakozzanak kongresszusi képviselőjüknél, az FDA-t pedig arra sürgetik, hogy úgymond "fogja vissza magát.".

Az FDA szerint nincs különbség


Stephen F. Sundlof, a hatóság állategészségügyi központjának igazgatója ugyanakkor megjegyezte: mivel a kormány által alkalmazott tudósok gyakorlatilag nem találtak különbséget a klónozott és a normál állatok húsa és teje között, ezért bajba kerülhetnek azok a gyártók, akik címkéiken biztonságosabbnak próbálják majd feltüntetni a nem klónozott eredetű termékeket. Ezt az FDA nem fogja engedélyezni - tette hozzá.

Felmérések szerint az amerikaiak többsége tart a klónozott eredetű termékektől és a nagy cégeknek, például a Kraftnak és a Danone-nak figyelembe kell majd venniük ezeket az érzelmeket.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást