Washingtont készületlenül érte 56-ban a forradalom híre?

InfoRádió / MTI
2006. október 14. 19:10
Az Egyesült Államokat teljesen készületlenül érte 1956-ban a magyar forradalom híre, a CIA téves képet alkotott a kommunista táborról. Washington hibásan úgy fogta fel, hogy a kommunizmus a gonosz monolitikus tömbje, amelyen belül nincsenek lényegi különbségek országonként - írta a US News and World Report.

Az amerikai kémszervezetnek, amelynek akkoriban egyetlen magyarul beszélő ügynöke működött Budapesten, lényegében nem volt terve arra az esetre, ha erőszakos események robbannának ki - olvasható az amerikai hetilapban, amely október 16-i számában Forradalom! címmel ötoldalas írást közölt az ötvenedik évforduló alkalmából.

A hetilap az információs szabadságról szóló törvénynek köszönhetően hozzájutott a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) régi feljegyzéseihez, amelyekből kiderült: a CIA tévesen ítélte meg a Kremlhez hű kommunistaként elkönyvelt, de a forradalom vezetőjévé vált Nagy Imrét. Washington hibásan úgy fogta fel, hogy a kommunizmus a gonosz monolitikus tömbje, amelyen belül nincsenek lényegi különbségek országonként.

Ross Johnson történész, a Szabad Európa Rádió (SZER) egykori ügyvezetője a lapnak elmondta: a forradalom bukása után kollektív nyugati bűntudat alakult ki, bűnbakokat kerestek. Köztük volt a CIA által finanszírozott rádió is, amely az akkori pszichológiai fegyverviselés eszköze volt. Bár a forradalmat nem a SZER lobbantotta lángra, harcra buzdította a felkelőket a közelgő nyugati segítség hamis ígéretével.

A US News and World Report szerint Moszkva először a békés rendezést támogatta, állítólag arról egyeztetett Nagy Imrével, hogy a megszálló csapatokat is kivonnák egy későbbi időpontban. Hruscsov szovjet pártvezető volt az, aki hirtelen úgy döntött, nem tehetnek engedményt a Nyugatnak, az imperialistáknak, a rendet katonai úton helyre kell állítani Magyarországon.

A hetilap megjegyzi: az 56-os forradalom megértésével máig birkózik Magyarország, ahol a bal- és a jobboldal is Nagy Imre örökösének vallja magát, aki hűséges kommunistából és vonakodó reformerből vált vonakodó forradalmárrá.