Magyar katonák is mennek Libanonba?

Infostart
2006. július 26. 05:56
Több uniós ország is békefenntartó csapatokat küldhet Libanonba - közölte az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Magyarország egyelőre nem kapott ilyen felkérést.

Több európai napilap Franciaországot, Olaszországot és Németországot nevezte meg azon államok között, amelyek békefenntartó csapatokat küldhetnek Dél-Libanonba.

Ennek a gondolata először a G8-ak szentpétervári találkozóján merült fel, akkor azonban Izrael elzárkózott ettől.

Ehud Olmert ügyvezető izraeli miniszterelnök azonban hétfőn bejelentette, hogy támogatna egy uniós csapatot, ha az felügyelné Dél-Libanont és ellenőrizné a Hezbollah libanoni gerillaszervezet lefegyverzését.

Javier Solana az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője - miután találkozott Szaad Hariíri vezető libanoni politikussal - elmondta: egyelőre folyik az Európán belüli egyeztetés egy egységes európai erő kiküldéséről is.

Az Európai Bizottság harmadik világgal való kapcsolatokért felelős biztosa azonban erre nem lát esélyt.

Louis Michel azt mondta: nem valószínű, hogy konszenzus lesz erről a 25 uniós tagállam között.

Solana részleteket nem árult el a békefenntartó erővel kapcsolatos tervezetről, így egyelőre nem tudni, hogy mely országok küldenének csapatokat Libanonba, és mi lenne a feladatuk.

Ráadásul az sem tisztázott, hogy lenne-e értelme a békefenntartó erőknek, ha azok nem tehetnének lépéseket a Hezbollah lefegyverzésére.

Felmerült, hogy nem az Európai Uniónak, hanem a NATO-nak kellene felvállalnia a békefenntartás szerepét.

Ezt érthető módon az Egyesült Államok is szívesebben látná, így ugyanis közvetlenül részt vehetne a Közel-Keleten kirobbant konfliktus rendezésében, feltehetőleg Izrael támogatásával.

Magyarország egyelőre nem kapott felkérést békefenntartó erő Libanonba telepítésére.

A honvédelmi tárca közlése szerint Magyarországnak el kell gondolkoznia, hogy részt venne egy ilyen nemzetközi akcióban, de csak akkor, ha a NATO-tól vagy az uniótól hivatalos állásfoglalást kap.

Erre még biztosan várni kell, de előrelépés már ma születhet az ügyben, a közel-keleti válság megoldására rendezendő római konferencián ugyanis ott lesz Javier Solana mellett az unió soros elnökségét betöltő Finnország külügyminisztere és a bizottság külügyi biztosa is.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást