A győztes párt vezetője már kijelentette: kemény kormányalakítási tárgyalásokra számít, és minden párttal szeretné felvenni a kapcsolatot. Robert Fico emellett két dolgot hangsúlyozott: csakis baloldali értékek mentén kidolgozott kormányprogramot tud elképzelni, és nem tisztán ellenzéki pártokból szeretne kormányt alakítani, hanem számít a mostani kormánypártokra is - emlékeztetett Szarka László.
A kisebbségkutató hozzátette: Fico csak ellenzéki pártokból is tudna kormányt alakítani, de érdekes nemzetközi felhangokkal járna, ha bevenné kormányába Jan Slota nacionalista pártját is.
A jelenlegi kormánypártok Meciar pártjával együtt szintén tudnak kormányt alakítani, ha tehát a régi szolidaritás és a Ficoval szembeni ellenszenv össze tudja őket hozni, akkor van alternatívája a Fico kormánynak - jegyezte meg Szarka László.
Javulhatna a két ország viszonya
Az elmúlt 8 évben a szlovák diplomáciát vezető Eduard Kukan meglehetősen kemény volt Magyarországgal szemben, így feszült viszony alakult ki. A fiatal, dinamikus, baloldali Robert Fico miniszterelnökségével eltűnnének az ideológiai interferenciák a két ország kapcsolatából - hangsúlyozta a kisebbségkutató.
Ráadásul Fico az elmúlt hónapban gesztusokat is tett a magyar kisebbség, illetve Magyarország felé: visszafogta saját pártján belül a nacionalista retorikát, és Magyarországgal is példálózott Csehország mellett, hogy a baloldali értékek milyen módon teszik lehetővé a szociális különbségek kezelését - emlékeztetett Szarka László, aki szerint ez mind azt mutatja, hogy nyílik belpolitikai terep a magyar-szlovák kapcsolatok javítására.
"Páratlan együttműködési lehetőségek vannak a két ország között, ha ezt nem blokkolják ideológiai és presztízs szempontok" - hangsúlyozta a kisebbségkutató.