eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Baktérium okozza a rejtélyes kórházi haláleseteket

Hivatalos adatok szerint az elmúlt öt évben megduplázódott a Clostridium difficile nevű baktérium okozta halálos esetek száma a brit kórházakban. A jelenségért az egészségügyi intézmények nem megfelelő fertőzést kordában tartó intézkedéseit és az egyre romló tisztasági helyzetet okolja a kormányzat által működtetett Egészségügyi Bizottság.

Riasztó adatokat hozott nyilvánosságra Nagy-Britanniában a kormány által működtetett Egészségügyi Bizottság. A testület legújabb jelentésében arra figyelmeztet, hogy 1999 és 2004 között évi 975-ről 2247-re nőtt a Clostridium difficile nevű baktérium okozta halálesetek száma.

A bizottság tavaly decemberben már figyelmeztetett arra, hogy a közegészségügyi intézmények több mint egyharmada nem alkalmazza a kormány által kiadott irányelveket.

Aggasztó adatok

A több mint kétezer haláleset több mint felében bizonyíthatóan a Clostridium difficile nevű baktérium a felelős. Tavaly júniusban például az egyik angliai vidéki kórházban 12 páciens vesztette életét a baktérium járványszerű kitörésekor.

Az Egészségügyi Bizottság egyik vezetője aggasztónak tartja az adatokat. "A kórházak többet is tehetnének, hogy a minimálisra csökkentsék a betegek kockázatát" - fogalmazott Murray Devine.

Nem elég tiszta kórtermek és mosdók

Egy tavaly ősszel végzett - és csütörtökön nyilvánosságra hozott - felmérés szerint a brit betegek kilencven százaléka jónak vagy kitűnőnek minősítette a kórházban kapott kezelést és törődést.

Ugyanakkor alig több mint felük (52 százalékuk) mondta azt, hogy a kórterem nagyon tiszta volt. Még kevesebben (46 százalék) vélekedtek úgy, hogy a mosdók nagyon higiénikusak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rengetegen halnak bele ebbe a betegségbe, pedig odafigyeléssel megelőzhető a kialakulása

Rengetegen halnak bele ebbe a betegségbe, pedig odafigyeléssel megelőzhető a kialakulása

Magyarországon 2022-ben a krónikus betegségek okozta halálesetek között a negyedik leggyakoribb volt a májbetegség. A krónikus májbetegek száma világszerte eléri a másfél milliárdot, és évente mintegy kétmillió ember hal meg ilyen betegség következtében – mondta az InfoRádióban a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikájának munkatársa abból az alkalomból, hogy idén is megtartják április 19-én a máj világnapját.

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Számos ország közelmúltbeli esete azt mutatja, hogy a feldolgozóipari foglalkoztatás növelése ahhoz hasonló, mint amikor egy gyorsan távolodó célpontot üldöznénk. Az automatizálás és a képzettséget igénylő technológiák jelentősen valószínűtlenné tették, hogy a feldolgozóipar olyan munkaerő-felszívó hatással bírjon, mint amilyennel egykor rendelkezett. Ez azt jelenti, hogy a jövő „jó munkahelyeit” a szolgáltatóiparban kell megteremteni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×