Az állatvédők által kegyetlen és szükségtelen mészárlásnak bélyegzett vadászatból származó bevétel fontos a québeci és újfundlandi halász közösségek megélhetéséhez, akiket súlyos helyzetbe hozott az atlanti-óceáni halállomány csökkenése. Jelentések szerint a hús és a fókabőr eladásából évente mintegy 16,5 millió kanadai dollár, vagyis több mint 3 milliárd forintnyi bevétel származik.
"Azt hiszem a kanadai közvélemény látja, hogy a tengerből élő partvidéki emberek túlélése a fókavadászattól függ" - fogalmazott egy fókavadász az AP hírügynökségnek nyilatkozva.
A kanadai kormány szerint azonban a túlszaporodás megelőzéséhez is szükség van a vadászatra. A grönlandi fóka-népesség száma ugyanis megközelíti a 6 milliót, ami majdnem háromszorosa az 1970-es években dokumentált számoknak.
Az állatvédők szerint szügségtelen mészárlásról van szó
A vadászat engedélyezése ellen számos nemzetközi állatvédő szervezet, és több híresség is felszólalt. A volt Beatles-tag Paul McCartney és felesége mellett Brigitte Bardot is a fókák mellé állt, kétségbe vonva a vadászat gazdasági szükségességét.
"Kanada gazdag ország. Nincs szüksége a fókabőr, az olaj, a zsír és a porított fóka nemi szerv eladására" - vélekedett a 71 éves színésznő.
Az International Fund for Animal Welfare elnevezésű nemzetközi állatvédő szervezet arra hivatkozva kérte az idei vadászat betiltását, hogy a meleg időjárás miatt megolvadt jég már magában is sok fókakölyök életét követeli.
Harper: "nemzetközi propaganda kampány áldozata Kanada"
A kanadai kormány azonban elutasít mindenféle tiltakozást, és javaslatot. Stephen Harper miniszterelnök szerint országa felelősségteljesen viselkedik és betartatja a vadászatot szabályozó törvényeket.
A kanadai kormányfő azt is kiemeli, hogy a vadászat elleni kampányanyagokon gyakran szereplő fehérbundás, újszülött fókabébik vadászatát 1987 óta tiltja a törvény.