Az európai mércével is szigorúnak számító szabályozásról a német filmipar agresszív kampánya után született meg a döntés. A filmipar becslései szerint ugyanis évente mintegy 20 millió filmet töltenek le illegálisan Németországban.
Sokak szerint például a legújabb James Bond film már hetekkel azelőtt elérhető lesz illegálisan az interneten, hogy novemberben a mozikba kerül.
Fogyasztóból bűnöző?
A 2007. január 1-jén életbe lépő törvény a fogyasztói érdekképviseleti csoportok között nagy felháborodást keltett. Úgy vélik ugyanis, hogy a szabályozás bűnözőt csinál az egyszerű fogyasztókból, és hátráltatja a tudásalapú gazdaság kialakulását.
"Nem lehet, hogy mostantól mindenkinek amiatt kelljen aggódnia, hogy a rendőrség bármikor kopogtathat és elkobozhatja a család számítógépét, mert a kamasz gyerek letöltött pár dalt az internetről" - fogalmazott Patrick von Braunmühl, a Német Fogyasztói Szervezetek Szövetségének képviselője.
A producerekhez fordulnak
Brigitte Zypries igazságügyi miniszter szerint a törvény célja nem az, hogy "bilincsbe verve vigyék el az illegális letöltőket az iskolai játszótérről", de az mindenki számára nyilvánvaló, hogyha egy olyan filmet tölt le, amelyet még be sem mutattak a mozikban, akkor illegális ajánlattal él, és törvényt szeg.
A törvény végrehajtásáért az államügyészség felel majd. Az internetes kalózokra vadászó hatóságok az összegyűjtött információkat a film és zenei producereknek adják majd át, akik ezek alapján a rendőrséghez fordulhatnak.