Bár a montenegrói közvélemény nagyon megosztott, általában minden felmérés azt mutatja, hogy a többség a független államiságot támogatná - mondta az InfoRádiónak Juhász József Balkán-szakértő.
Az ellenzék és a kormányoldal között az Európai Unió közvetítésével olyan megállapodás született, amely szerint nem elég az egyszerű többség, hanem a voksok 55 százaléka kell az elszakadáshoz.
Az pedig a szakértő szerint nagy kérdés, hogy összegyűlik-e ennyi támogató szavazat. A függetlenségi tábor eddig még egyetlen választáson nem tudott elérni ekkora többséget.
Az elszakadást támogatók tábora szinte teljes egészében a montenegrói kisebbségek, a bosnyákok és az albánok közül kerül ki. Õk úgy érzik: egy független Montenegróban jobbak lennének érdekérvényesítési esélyeik, mint a közös államban - mutatott rá Juhász József.
Hozzátette: sokan úgy látják, hogy Montenegrónak önállóan nagyobb esélyei lennének az euroatlanti integrációra is.
Montenegro a gyakorlatban bizonyos fokig már ma is független Szerbiától: alig van pár közös minisztérium, nincs közös pénz, a szerb-montenegrói határ gyakorlatilag országhatárként működik.
Juhász József szerint azonban a hivatalos elszakadás a folyamat rendezett lezárása lehetne.