Ipari méretekben folynak a kivégzések Kínában

InfoRádió / MTI
2006. február 27. 18:00
Kínában államtitoknak számít a kivégzések száma, de a tudományos körök becslései szerint évente mintegy nyolcezer embert végeznek ki a kelet-ázsiai országban, többet, mint a világ többi részén együttvéve.

A kínai Társadalomtudományi Akadémia Jogi Intézetének igazgatóhelyettese, a halálbüntetés ellenzője közölte: a '90-es évek első felében még nagyobb volt ez a szám, akkoriban meghaladhatta az évi tízezret.

Az azóta mutatkozó csökkenésnek az az oka, hogy 1997-ben kivették a lopás és a rablás minősített eseteit a halállal büntethető bűncselekmények közül. Így is 68 olyan tényállás van, amelyet halállal lehet büntetni, köztük például a korrupció és a sikkasztás - közölte Liu Zsenven.

Az utóbbi időben még az állami média is beszámolt az igazságszolgáltatás néhány durva és végzetes tévedéséről, amelyek következtében ártatlan embereket végeztek ki.

Nemrégiben például az ítélet végrehajtása után kevéssel felbukkant az "áldozat", akinek "meggyilkolásáért" kivégezték az elítéltet. Az ilyen tévedésekhez nagyban hozzájárulnak a kínzással kicsikart "beismerő vallomások".

Liu Zsenven professzor emlékeztetett arra, hogy törvény tiltja a kivégzett személyek szerveinek kivételét, ha a halálraítélt nem adta ahhoz írásos hozzájárulását.

Hozzátette: bírói körökből hallotta, hogy ennek ellenére egyes bíróságok szoros kapcsolatban állnak a szervekért jó pénzt fizető kórházakkal.