Google: nem kaphatja meg a keresési listát az amerikai kormány

Infostart
2006. február 20. 17:13
A Google nem adja át egyheti keresési listáját az amerikai kormánynak. Az internetes keresőjéről ismert cég a hét végén bírósági beadványban hivatalosan is visszautasította Washington követelését, amely a Google szerint sértené felhasználóinak magánélethez való jogát, és betekintést adna üzleti titkaiba versenytársainak.

Az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma a Microsoft, a Yahoo és az AOL felé is hasonló kéréssel fordult annak alátámasztására, hogy az internetes önszabályozás nem tartja kellően hatékonyan távol a gyerekeket a káros, például pornográf tartalmaktól.

A Google meglehetősen kemény visszautasításában kiemeli: véleményük szerint a lista nem alkalmas arra, amire a kormány azt fel szeretné használni.

A polgári jogokat védő American Civil Liberties Union szintén bírósági beadványban támogatta a Google álláspontját.

A szervezet jogászai szerint ez a mostani eset egy újabb példa arra, hogy az amerikai kormány azt hiszi: bármilyen magántársaság ügyfelekkel kapcsolatos adatait kikérheti, egyszerűen azzal az indokkal, hogy szüksége van rá.

A vita rendezésére március 13-ra tűztek ki bírósági meghallgatást.

Bár a keresési adatok kiadásában ellenáll a Google az amerikai kormánynak, az elmúlt hetekben kemény kritikák érték - többek között az amerikai kongresszus részéről is - mert Kínában együttműködik a kommunista párt internetet korlátozó politikájával.