Tom Lantos, a nemzetközi kapcsolatok albizottság rangidős demokrata képviselője a cégek képviselőihez szólva szégyenteljesnek és undort keltőnek nevezte kínai intézkedéseiket, és hozzátette: nem érti hogyan tudnak aludni vezetőik.
Tom Lantos szerint számos nyugtalanító eset történt, amelyben a cégek a profit érdekében beadták a derekukat Pekingnek.
A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi szervezet azzal vádolta meg a Yahoo-t, hogy információkkal segítette két kínai internetes szerző azonosítását és elítélését.
Li Zsi 2003-ban 8 évet kapott a hivatalos korrupciót kritizáló internetes írásáért, Si Tao írót pedig 10 évre ítélték tavaly áprilisban, mert az emberi jogok megsértéséről írt.
Blokkolják a politikailag érzékeny szavakat
A Google a múlt hónapban került össztűz alá, amikor bejelentette: blokkolja a politikailag érzékeny szavakat kínai keresőoldalán a Peking által támasztott követelményeknek megfelelően.
A Microsoft és a Yahoo januárban közös nyilatkozatban jelentették ki, hogy egyedül nem képesek nyomást gyakorolni a világ kormányaira.
A szerdai kongresszusi meghallgatáson a cégek iránymutatást kértek arra nézve, hogyan is működhetnének a legjobban a kínai piacon.
A profit feltétele az öncenzúra?
Elliot Schrage a Google nevében kijelentette: a kínai piacon való megjelenés követelményeinek része az öncenzúra, és bár ez ellentétes a Google alapelveivel, mégis úgy döntöttek, hogy belépnek a kínai piacra, mert úgy vélték, ha tökéletlenül is, de hozzá tudnak járulni az információhoz-jutás kiterjesztéséhez.
Kínában ma 111 millióan használják az internetet, 64 millióan szélessávú internet-eléréssel rendelkeznek.