Madárinfluenza a kapuk alatt

Infostart
2006. február 13. 11:40
A madárinfluenza emberre is veszélyes vírusát mutatták ki egy Szlovéniában elhullott hattyúban. Horvátország azonnal megtiltotta a szlovén élő baromfi, valamint a szárnyas-termékek behozatalát.

Szlovénia a harmadik olyan európai uniós tagállam, ahol a madárinfluenza emberre is veszélyes fajtáját (H5N1 vírustörzsét) mutatták ki. A kórt a magyar határtól mintegy 70 kilométerre fekvő Maribor mellett elhullott hattyú tetemében fedezték föl a hétvégén.

Eddig Olaszországban és Görögországban mutatták ki a betegséget. A szlovén lapok arról írnak, hogy eddig csak vadmadarakban fedezték fel a vírust, háziszárnyasokra nem terjedt át. Szigorú intézkedéseket léptettek életbe a hatóságok.

A Dnevnik című szlovén napilap internetes oldalán beszámolt arról, hogy a fertőzött terület körül 3 kilométeres körzetben karantént vontak, és egy 10 kilométeres biztonsági sávot hoztak létre. Ezen kívül megtiltották a vadmadarak vadászatát is.

A Delo című ljubljanai lap a közvéleményt nyugtatja azzal, hogy szerinte nincs itt a "világvége" mert fertőzött madártetemre bukkantak. Arra emlékezteti az olvasókat, hogy más uniós országban is fölfedezték már a kórt.

A Vecer című maribori újság ugyanakkor azt a kérdést feszegeti, hogy a madárinfluenza már tavaly óta jelen van Szlovéniában. A lap emlékeztet arra, hogy 2005 októberében, amikor Horvátországban találtak madárinfluenzában elpusztult madarakat, az egyik hattyún szlovén gyűrű volt.

A horvát lapok is fokozott figyelemmel kísérik a szlovén eseményeket. A Vecernji List azt írja: a kormány megtiltotta a szlovén élő baromfi és szárnyastermékek behozatalát.

A határállomásokon szigorúbban ellenőrzik majd azokat az utazókat, akik Olaszországból, Görögországból, Bulgáriából, vagy Szlovéniából érkeznek - azaz olyan államból, ahol kimutatták a betegséget.

A Jutarnji List arról ír, hogy tavasszal, a vándormadarak visszaköltözésével súlyosbodhat a helyzet, mivel Afrikában is a közelmúltban mutatták ki a vírust. Az újság megjegyzi: addig nincs komolyabb veszély, ameddig háziszárnyasra át nem terjed a betegség.

Tavaly októberben Horvátországban hat hattyútetemben mutatták ki a fertőzést. Akkor a horvát hatóságok több ezer háziszárnyast öltek le, hogy megakadályozzák a kór terjedését.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást