A nemzetközi bűnüldöző szervezet szerint a szökevények a Föld valamennyi országára nézve súlyos fenyegetést jelentenek. Közöttük vannak azoknak a merényleteknek a szervezői is, amelyet 2000-ben és 2002-ben hajtottak végre amerikai és francia hadihajók ellen.
Mint kiderült, 23 fogoly még pénteken szökött meg egy szanaai börtönből. Köztük volt 13 olyan elítélt, akiket terrorcselekmények, illetve az al-Kaidához fűződő kapcsolatok miatt ítéltek el jemeni bíróságok.
Egyikük az a Dzsamal al-Badavi, akit az ádeni kikötőben horgonyzó amerikai Cole hadihajó ellen 2000 októberében elkövetett robbantás kitervelőjének tartanak. A merénylet 17 amerikai tengerész halálát okozta. Badavit először halálra ítélték, majd az ítéletet 15 évi börtönbüntetésre enyhítették.
Már nincsenek Jemenben?
Az Interpol gyanítja, hogy a szökevények esetleg már elhagyták Jement, ezért felszólítja tagországait: szigorítsák meg az őrizetet és az ellenőrzést határaikon.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az InfoRádiónak azt mondta: a terroristák több héten keresztül ástak alagutat a börtönből.
A szervezet tagjait mindenhol különös biztonsági intézkedések mellett őrzik. A szökés ezért csak úgy lehetséges, ha jól előkészítették, és több embert megvesztegettek az őrök közül.
Nógrádi György szerint épp ezért valószínűleg azt is jó előre megszervezték, hogy hova viszik a foglyokat. Bár Jemenben sem nehéz eltűnniük, az is lehet, hogy már rég külföldre vitték őket.
A biztonságpolitikai szakértő azt is elmondta, hogy az iszlám világban felnéznek majd a szöktetés miatt az al-Kaidára.