Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója beszédet mond a Richter gyógyszergyár új központi irodaépületének alapkőletételi ünnepségén a főváros X. kerületében, a Gyömrői úton 2022. március 22-én. A 17 400 négyzetméter alapterületű komplexum a tervek szerint 2023 decemberére készül el, a beruházás tervezett összköltsége 15 milliárd forint.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Orbán Gábor: a Richternél nem a díjakért dolgozunk, de jól jön a külső megerősítés

Infostart / InfoRádió - Kalapos Mihály
2025. február 19. 20:07
Orbán Gábort, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját választották a magyarországi vezérigazgatók 2024 leginspirálóbb vezetőjének. Az InfoRádióban azt mondta, egy olyan tudásintenzív iparágban, mint az övék, nagyon fontos az inspiráció.

Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója nyerte el Az Év Leginspirálóbb Vezetője díjat. A hazai vállalatvezetők szerint Orbán Gábor kiemelkedő példát mutat a vállalatirányítás és a jövő üzleti környezetének formálása terén. A díjjal a PwC Magyarország olyan vezetőket ismer el, akik nemcsak üzleti eredményeikkel emelkednek ki, hanem a szervezeti kultúra fejlesztése, a fenntartható növekedés és az inspiráló vezetői szemlélet terén is példát mutatnak. A 2024 októbere és decembere között zajló kutatás során 265 vezérigazgató véleménye alapján Orbán Gábor bizonyult a leginspirálóbb hazai cégvezetőnek.

„Ritkán kapok, főleg ilyen ragos díjat; eddig a jó munka jutalma inkább a még több munka volt, úgyhogy tényleg jólesik az elismerés,

és köszönöm mindazoknak, akiknek az eszébe jutottam” – fogalmazott az InfoRádióban Orbán Gábor. Mint megjegyezte, a Richternél nem a díjakért, hanem a betegekért, a részvényesekért, illetve a magyar tudásalapú gazdaságért dolgoznak, ugyanakkor „jól jön a külső megerősítés”, különösen, ha az a leginspirálóbb vezető díja, hiszen egy olyan tudásintenzív közösségben, mint az övék, nagyon fontos az inspiráció.

"A Richter Nyrt. legnagyobb büszkesége, hogy globális vállalatként, magas hozzáadott értékű készítményekkel – ami a magyar cégeknek nem nagyon szokott sikerülni – az értéklánc tetején tud folyamatosan értéket termelni és világszínvonalon dolgozni" – fogalmazott a vezérigazgató, aki szerint mindez egyre nehezebb, miután az iparág fejlődik, a 21. századi sztenderdek egyre magasabbak, a verseny egyre erősebb. „Nem magától értetődő, hogy ezzel lépést tudunk tartani. Nagyon erős vezetői csapat és nagyon magas tudományos felkészültségű szervezet kell hozzá” – emelte ki.

A gyógyszeripari vállalat termékeihez mintegy száz országban juthatnak hozzá a betegek – az országok felében saját kereskedelmi szervezet biztosítja a forgalmazást –, míg nyolc különböző telephelyen folyik a gyártás, ezek jellemzően Európában vannak, a kereskedelmi szervezetek viszont Latin-Amerikától Ausztráliáig bezárólag mindenhol megtalálhatók. A Richter termékeinek elsősorban a nőgyógyászatban, a pszichiátriában, valamint Kelet-Közép-Európában az alapellátásban van kiemelt szerepe, „ezenkívül a biotechnológia az, amivel megkülönbözteti magát a Richter,

a vasfüggönytől keletre nincs még egy olyan vállalat, amely ezt a nagyon magas hozzáértést igénylő, szofisztikált technológiát képes lenne magának tudni.”

A vezérigazgató a kihívásokat illetően rámutatott: a termékéletciklus ebben az iparágban „brutális”, a termékek nem szép ütemesen veszítik idővel a jelentőségüket, hanem nagyon szigorú és jól meghatározott határidő van, amikor egy szabadalom lejár, ami drámai visszaesést okoz a bevételben és a jövedelmezőségben is. „Nekünk az a dolgunk, hogy a szabadalomlejáratokhoz kapcsolódó jövedelmezőség-csökkenést folyamatosan ellentételezzük azzal, hogy építjük a portfóliót, saját kutatás-fejlesztéssel, vásárolt vagy licenctermékeken keresztül” – zárta gondolatait.

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Orbán Gábor: a Richernél nem a díjakért dolgozunk, de jól jön a külső megerősítés
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást