Brüsszel egy nappal karácsony előtt a helyreállítási és rezilienciaépítési eszköz (RRF) keretében 26,8 milliárd euró összegű hitel és támogatás kifizetését teljesítette Csehország, Németország, Olaszország, Portugália és Románia számára – írja a vg.hu az Európai Bizottság bejelentése nyomán.
Az RRF 2021 februárjában lépett hatályba a világjárvány gazdasági és társadalmi hatásainak enyhítése érdekében. Ez a NextGenerationEU, a koronavírus-járvány okozta azonnali gazdasági és társadalmi károk helyreállítását segítő, eddig példa nélküli uniós helyreállítási eszköz sarokköve, amely akár 650 milliárd euró összegű támogatást és kölcsönt is folyósít az uniós tagállamok számára.
Az RRF keretében folyósított teljes összeg meghaladja a háromszázmilliárd eurót, a most kiosztott támogatásokkal együtt.
Ez a fontos mérföldkő jól tükrözi az uniós tagállamokban végrehajtott átalakító reformok és beruházások nagyságrendjét, amelyek felgyorsítják a zöld- és a digitális átállást, miközben erősítik az unió általános ellenálló képességét.
A kifizetések bizonyítják az EU folyamatos elkötelezettségét amellett, hogy segíti a tagállamokat a gazdaságélénkítési és ellenálló képességi terveik végrehajtásában, elősegíti a fenntartható növekedést, erősíti a gazdaság ellenálló képességét, és előmozdítja a zöld- és digitális átmenetet az egész unióban – eddig azonban a projekt több buktatón is elhasalt, a kifizetések pedig közel sem voltak igazságosak.
A karácsonyi támogatási körben sok ország óriási összegnek örülhet, ám nem mindenki részesült a pénzből:
- a bizottság 1,5 milliárd euró támogatást és 200 millió euró kölcsönt folyósított Csehországnak előfinanszírozás nélkül,
- míg Németország 13,5 milliárdos kifizetést kapott, vissza nem térítendő támogatás formájában,
- ezzel szemben az adósságban úszó olaszok csak 1,8 milliárdnyi támogatást kaptak, ami mellé egy 6,9 milliárdos kölcsön is járt,
- Portugália pedig 1,65 milliárd támogatással lett gazdagabb, ami mellé 1,25 milliárdnyi kölcsönt is behúztak.
Ezeken az országokon felül még Románia is kapott kölcsönt 37 millió euró értékben. Bár ez messze elmaradt a fent említett tagállamok óriástámogatásaitól, így is feltűnő, hogy a jelenleg is fennálló politikai káosz ellenére az EU hajlandó pénzelni Bukarestet.