Nyitókép: Unsplash

Az átalánydíjat fizetőknek idén megugrik a gázszámlája – mutatjuk az okát

Infostart
2024. október 24. 19:56
Az okok között van az előző évi enyhébb időjárás, az MVM pedig ragaszkodik a húszéves átlaghoz.

Az MVM a 2022-23-as elszámolószámlák kibocsátásakor úgy döntött, hogy az egyenletes számlázást választó ügyfeleknél visszamenőleg átírja az éves részszámlákat – írja a g7.hu. A fogyasztók jóváhagyásával megállapított havi egyenlő mennyiségek helyett a a 20 éves jelleggörbe szerinti becsléssel állapította meg a fogyasztás éven belüli eloszlását. Ennek következtében a fogyasztók jelentős része a 2022-23-as támogatási évben (2022. augusztus 1-jétől 2023. július 31-ig) nem juthatott hozzá a támogatott árú gáz teljes mennyiségéhez, azaz fogyasztása egy számottevő részét közel nyolcszoros, úgynevezett lakossági piaci áron kellett megfizetnie.

Egy év elteltével kiderült, hogy az MVM azt az ártámogatást, amit a 2022-23-as évben elvett a fogyasztóktól, a 2023-24-es támogatási évben gyakorlatilag azonos mennyiségben visszaadta az érintett ügyfeleknek, gyakorlatban "túlfizetés" lett a számlákon. Az külön furcsaság lett, hogy "a bevezetést követő évben ugyanakkor a tényleges fogyasztást meghaladó teljes fogyasztással azonos, a 365 napra adhatónál akár magasabb támogatást is elszámolt a szolgáltató."

Ezek után történt jogszabály-változtatás, a helyzet azonban most is az, hogy az egyenletes számlázással semmilyen módon össze nem egyeztethető jelleggörbe alkalmazásához továbbra is ragaszkodik az MVM, és ennek az eredménye az, hogy most egyik hónapról a másikra emelkedhet az átalányosoknak a számlája.

Nagyot néznek az átalányosok

Az MVM abból indul ki, ha valaki egy melegebb évben mondjuk 1000 egységet fogyasztott, akkor a 20 éves átlag alapján akár 20 százalékkal is emelkedhet a fogyasztása, tehát 1200-at fog elégetni. Hiszen az átalány lényege, hogy előre becsülik meg a várható fogyasztást és havonta ezt számlázzák ki egy igen bonyolult képlet alapján. Azért bonyolult, mert nem köbmétert, és havi mennyiséget néznek, hanem MJ-t (napi 174,39, ami felületesen napi 5 köbméter) és napi fogyasztást, a különböző korrekciós tényezőkről már nem is beszélve. Azaz egy hónapban ez önmagában eltérő lehet tekintettel arra, hogy vannak 28, 30 és 31 napos hónapok is.

Éppen ezért, ha valakinek eddig 10 ezer forint volt a gázszámlája, akkor most 1500-2000 forint emelkedést tapasztalhat, holott látszólag semmi sem változott.

Ez főleg annál komolyabban gond, aki a rezsicsökkentett mennyiség körül (63 645 MJ, azaz minimum 1729 köbméter) fogyasztott, hiszen ők most szembesülhetnek azzal, hogy akár piaci árat is kell fizetni a 20 százalékos emelkedés miatt.

Muszáj számolni

A szakértők szerint ezt úgy lehet kivédeni, hogy az első ilyen számla után telefonálunk az ügyfélszolgálatnak és kérjük a havi átalány értékének megváltoztatását, azaz csökkentését. Más kérdés, hogy bár átalányban vagyunk, ilyenkor tényleg muszáj figyelni a fogyasztást, hiszen elképzelhető, hogy az MVM-nek igaza van és valóban annyival emelkedik a hűvösebb idő miatt a fogyasztásunk.

Az igazság pillanata persze jövő ilyenkor jön el, amikor az éves leolvasás keretében elszámolnak. Ekkor a szolgáltató vagy visszaad, vagy pedig elég borsos számlát küldhet.