Az egyesület a biszfenolok teljes betiltásáért dolgozik, mivel az eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy ezek a káros vegyi anyagok nem elhanyagolható mennyiségben vannak jelen a hétköznapi termékekben - olvasható az egyesület közleményében.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok. Az egyesület vezeti a ToxFree Life for All elnevezésű nemzetközi projektet, mely az egészségkárosító anyagok, a biszfenolok jelentette kockázatot csökkentené.
A biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon.
Leggyakrabban polikarbonát műanyagok és gyanták összetevőiként használják, de adalékanyagként is alkalmazzák, például színtartósítóként a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben. A TVE közleménye szerint a biszfenol A-ról számos kutatás bizonyította, hogy már egész alacsony dózisban is felboríthatja a hormonrendszer működését, károsíthatja mind a női, mind a férfi termékenységet. A hormonrendszeren keresztül befolyásolhatja a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet, és olyan hormonális zavarokért felelős, mint a korai serdülés, az elhízás, emellett a fejlődő idegrendszerre is kockázatot jelent.
A biszfenolok kioldódása a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból egyre inkább közismert a tudatos fogyasztók és a laikusok körében is. A biszfenol A-t (BPA) például már betiltották a nyugtákhoz használt hőpapírokban és a cumisüvegekben.
„A tiltás miatt a gyártók egyre növekvő mennyiségben új vegyi anyagokkal, egyéb típusú biszfenolokkal váltják ki a BPA-t, amelyek hasonlóan kockázatosak lehetnek az egészségre. Ilyen többek között a biszfenol S és a biszfenol F, amelyekre jelenleg nincsen tiltás, pedig ezekről is bebizonyosodott, hogy hormonkárosító hatásúak” – vélekedik Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakembere.
A biszfenolokat színrögzítőként alkalmazzák textíliákban is. Világinten a műszálas poliamid textilek 80 százaléka színtartósító kezelést kap és ugyanígy vegyi segédanyagokat használnak például a spandexhez és az elasztánhoz is.
Ezek a színtartósító keverékek tartalmaznak biszfenol S-t és biszfenol F-et, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete ezért az alsóneműk biszfenol-tartalmának felmérésére vállalkozott.
A tesztet egy akkreditált nemzetközi laboratóriumban végezték. Cél volt, hogy a termékeket a fogyasztók minél nagyobb csoportja számára teszteljék. Az egyedülálló nemzetközi összefogásban összesen 166-féle alsóneműt teszteltek, ezekből valamivel több mint 100 könnyen elérhető és kapható Magyarországon, de a többi is az a szomszédos országokban.
Sokkoló eredmények
Tanulmányok bizonyítják, hogy a biszfenol A beoldódik a ruházatból az izzadságba, és nem fér kétség a bőrön keresztüli felszívódás lehetőségéhez sem – fogalmaztak.
Mint ismert, az élelmiszerekkel szemben ruhaneműkre egyelőre nem vonatkozik biszfenol tartalom korlátozás, a Tudatos Vásárlók Egyesülete viszont a friss eredmények és a 2023-ban ajánlott új, biszfenol A-ra vonatkozó egészségügyi határérték (0,2 nanogram/testtömeg kg, ami 20,000-red része a korábbi ajánlásnak) alapján ezekre is kiterjesztené a szabályozást.
Ráadásul nem a biszfenol A az egyetlen biszfenol, amely megtalálható a textilekben emelték ki.
A tesztelt alsóneműk egyharmada (30 százalék), azaz minden harmadik bugyi tartalmazott biszfenolokat (BPA, BPS, BPF). Az összes minta 10 százaléka mutatott az emberi egészség védelmére meghatározott maximális mennyiséget bőven meghaladó biszfenol-tartalmat,
átlagosan 11 mg/kg biszfenolt (A maximális mennyiség 0,8 mg/kg!). A legmagasabb biszfenol-koncentráció egyetlen mintában 301 mg/kg volt – ami a termék súlyának 0,03 százaléka. – emelték ki.
A nőknek szánt termékek 17 százakléka nagy mennyiségű biszfenolt tartalmazott. Ezek az alsóneműk túlnyomórészt műszálas anyagból készültek.
„Bár nők számára is kaphatók pamut termékek, a piackutatásunk szerint a női bugyik általában nagyobb része műszálas anyagból készül. Ez nagyobb kockázatot jelent a biszfenolnak való kitettség szempontjából” – mondja Dénes Júlia vegyész.
A teszteredmények részletes bemutatása, a pontos anyagtípusok, a lány-, fiú-, női és férfi alsóneműk eredményeinek ismertetése itt olvasható.