Az Egyesült Államokban az autók mintáján végzett tanulmány értékelte az autóülések készítéséhez használt poliuretán hab toxicitását. Az American Chemical Society által végzett felmérés felhívja a figyelmet arra, hogy felül kell vizsgálni az autók égésgátló vegyi anyagainak szabványait. Ugyanis az elemzett minták 99 százalékában a felszabaduló rákkeltő anyagok koncentrációja ötször magasabb, ha az autók nyári hőmérsékletnek vannak kitéve – írja az autoszektor.hu.
A kutatók önkénteseket toboroztak, hogy kis mennyiségű poliuretán habot gyűjtsenek autóik üléseiből és azt az utastérbe abszorbálták egy speciális készlet segítségével. A tanulmányba 2013 és 2022 között gyártott járműveket vontak be, 30 különböző állam helyszíneiről, főleg Kaliforniából. Az első 101 mintából álló készletet februártól májusig gyűjtötték, míg a második 54 mintából álló készletet 2022 júliusától szeptemberig.
Az égésgátlók között sok van, amely félig illékony, ami azt jelenti, hogy felszabadulhatnak részecskék az utastér levegőjébe, különösen magas hőmérsékleti körülmények között. A külső hőmérséklet emelkedése fokozhatja ezeknek a mérgező vegyületeknek az utastér levegőjébe történő kibocsátását. Ezen égésgátlók némelyikének nyári koncentrációja szignifikánsan magasabb volt, mint a téli koncentráció, ami arra utal, hogy a melegebb hőmérséklet súlyosbíthatja a problémát.
Az egyik leggyakrabban kimutatott vegyület (TCIPP), egy szerves foszforsav-észter, amely az emberi egészségre gyakorolt lehetséges káros hatásairól ismert. Ezt a vegyületet a vizsgált járművek 99 százalékában detektálták. Koncentrációja a levegőben nyári hőmérsékleten kétszer-ötször magasabb volt, mint télen.
A TCIPP-t a járműrészecskék nagyobb koncentrációjában is azonosították, mint más beltéri környezetben, például hálószobákban és irodákban, ami további közegészségügyi aggályokat vet fel.