Nyitókép: Getty Images/ Daniel Kadar

Az év hátralévő részében 380-400 között mozoghat az euró-forint keresztárfolyam az elemző szerint

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2024. május 9. 20:56
Az év közepére 6,75 és 7 százalék közé süllyedhet az irányadó ráta, az év második felében azonban már kisebb tere lesz a lazításnak – mondta Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője.

Lassabb ütemre válthat a második negyedév kezdetén a kamatvágásokban a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a CIB Bank elemzőinek várakozásai szerint. Trippon Mariann szerint az év közepére 6,75 és 7 százalék közé süllyedhet az irányadó ráta, az év második felében azonban már kisebb tere lesz a lazításnak. A CIB vezető elemzője úgy látja, hogy a kamatcsökkentési pálya folytatódni fog, csak sokkal lassabb tempóban, mint az előző időszakban.

"A jegybanknak nagyon hangsúlyozottan figyelnie kell az inflációs pályára és a kilátásokra. Az infláció a következő időszakban fölfele indul, ami korlátozza a mozgásteret, de emellett a döntéshozóknak kifejezetten figyelniük kell arra, hogy milyen a külső kockázati hangulat, hogyan alakulnak a világpiaci energiahordozó-árak, milyen Magyarország kockázati megítélése és a kockázati megítélés esetleges változásai hogyan csapódnak le a forint árfolyamában, az állampapírpiacon vagy egyéb részpiacokon, egyéb pénzügyi piaci szegmensekben" – mondta Trippon Mariann az InfoRádióban, és hozzátette, hogy lehetnek olyan hónapok, amikor nem változik a kamat, lehetnek olyan hónapok, amikor 25 bázisponttal csökken.

A forint árfolyama szerinte a következő időszakban is nagyon érzékenyen fog reagálni minden külső piaci változásra, de feltehetően az év hátralévő részében 380-400 között mozoghat az euró-forint keresztárfolyam.

"Nagymértékű erősödésre nem látunk teret, mert egyrészt az MNB kamatcsökkentéseivel a kamatkülönbözetünk fokozatosan szűkül, másrészt még mindig vannak országspecifikus kockázataink, amire egy instabilabb piaci hangulatban hangsúlyozottan figyelnek a befektetők. Ugyanakkor a nagyobb gyengülés irányába is korlátozott teret látunk, mert a jegybank számára kiemelten fontos, hogy stabil legyen az árfolyam ahhoz, hogy el tudja érni az inflációs célját. Tehát abban az esetben, ha megbillen az árfolyam, az MNB a kamatpolitikájának az alakításával képes lehet stabilizálni" – foglalta össze az elemző.

Kiemelte, hogy ha a piacok is elhiszik, hogy az MNB számára fontos a stabil árfolyam, illetve a kamatpolitikájával tudja alakítani az árfolyamot, akkor nem fognak arra spekulálni, hogy nagy mértékben gyengüljön a forintárfolyam.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Szakértő: az év hátralévő részében 380-400 között mozoghat az euró-forint keresztárfolyam
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást