Nyitókép: sanjagrujic/Getty Images

Többször is árat emelhetnek az inflációra hivatkozva a bankok

Infostart
2024. május 7. 08:02
Nem lehetnek teljesen nyugodtak az ügyfelek, hiszen, bár a nagy bankok már bejelentették, hogy a tavalyi inflációt követve mennyit emelnek díjaikon, a változatlanul hagyott tételeken az év során bármikor drágíthatnak.

Az OTP korábbi lépése után április elsejétől már többe kerül a CIB, a K&H, a Raiffeisen és az Unicredit ügyfeleinek is a bankszámla – írja az azenpenzem.hu. Május elsejétől (esetenként április 30-ától) pedig az Erste és az MBH is emelte a díjait. A portál saját adatbázisa segítségével kikalkulálta, hogy a már megismert inflációs drágítások után a nagyobb bankoknál most nyitható egyszerűbb számlák átlagosan 28 százalékkal kerülnek többe a korábbiaknál.

Ez nem csak az inflációs díjemelést tükrözi, ugyanis folyamatosan változik a bankok számla-, sőt kártyakínálata is, ami többnyire magasabb díjakat hoz.

Mint írják, úgy tűnik, az ügyfelek nem lehetnek teljesen nyugodtak, amelyik tételt ugyanis bankjuk változatlanul hagyta, azt az év során bármikor drágíthatja a fogyasztói árak 2023. évi emelkedése miatt. Példaként hozzák fel az MBH bankot, amely az idén már többször is drágított, április utolsó szombatján tette közzé, hogy néhány díj emelése nem történt meg április 30-án, illetve május 1-jén. A devizaszámlák elektronikus átutalási költségének növelése augusztus elsejétől a korábbi, legalább 2862 forintos díjat 3365 forintra növelik. Egyúttal emelik azt az összeget is, amit így maximálisan felszámíthatnak. A 0,62 százalék (ez a mérték nem változik) 28 625 helyett 33 663 forint lesz. Ez azt jelenti, hogy a mostani, körülbelül 4,6 milliós átutalás helyett 5,4 millió felett nem nő már tovább a díj.

Utólag módosított a K&H is, javították a „hibásan feltüntetett díjfizetési gyakoriságot” az SMS-értesítők esetén, a költség így az összes üzenet helyett darabonként értendő – írja a lap.

Augusztus elsejére időzítette a hitelkártyák díjainak emelését a CIB Bank, a főkártya éves díja 3706 forintról 3770 forintra nő. A THM a jegybanki kamatcsökkentések dacára 37,59 százalékról 38,22 százalékra emelkedik.