Nyitókép: NicoElNino/Getty Images

Eléggé lesújtó adatot közölt a KSH

Infostart / MTI
2024. február 29. 08:54
2023 negyedik negyedévében 3 százalékkal csökkentek a beruházások.

A beruházások volumene 2023 negyedik negyedévében a megelőző év azonos időszakához viszonyítva 3,0 százalékkal csökkent, a harmadik negyedévhez képest - szezonálisan kiigazítva - 1,5 százalékkal nőtt - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A beruházások általános visszaeséséhez a legtöbb nemzetgazdasági ág hozzájárult. A meghatározó súlyú feldolgozóipar és ingatlanügyletek visszafogták, míg a közigazgatás és az energiaipar beruházásai növelték a nemzetgazdasági teljesítményt. 2023-ban összességében 8,5 százalékkal csökkent a beruházások volumene az egy évvel korábbihoz képest.

Így magyarázza a kormány

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023-ban a beruházások volumene 8,5 százalékkal mérséklődött, miközben a beruházások nominális értéke 2022-höz képest közel 700 milliárd forinttal 16 119 milliárd forintra nőtt - emelte ki a legfrissebb adatokhoz fűzött elemzésében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

"A negyedéves adatokat vizsgálva megállapítható, hogy 2023 negyedik negyedévében éves alapon a beruházások volumene 3 százalékkal csökkent, míg a harmadik negyedévhez képest 1,5 százalékos növekedés volt megfigyelhető. Ez utóbbi adat biztató,

a beruházási aktivitás fokozatos élénkülését vetítheti elő"

- írták.

Az NGM ismét hangsúlyozza, hogy a kormány célja, hogy az infláció sikeres visszaszorítását követően 2024-ben helyreállítsa a gazdasági növekedést, és újra dinamikus, 4 százalék körüli mértékben bővüljön a GDP. Ennek érdekében helyre kell állítani a fogyasztást, tovább kell bővíteni a munkaerő-piaci aktivitást, valamint 25 százalék felett kell tartani a beruházok arányát. Ez utóbbit szolgálja, hogy a kormány 2024-ben meghosszabbította a Széchenyi Kártya Programot, 200 milliárd forintos extra beruházási célú forrás biztosításával 1200 milliárd forintra emelte a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot. Emellett a kormány a GINOP Plusz programon keresztül 450 milliárd forintot biztosít a vállalkozások fejlesztésére, amelyből 130 milliárd forintnyi forrás már a második negyedévtől kezdődően elérhetővé válhat.

Emlékeztetnek arra is, hogy a KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0 százalékos célzott hitelekkel segítve a kkv szektor beruházásait, így megerősítését, a versenyképesség és a termelékenység további növelését.

A befektetői bizalmat tükröző, rekordnagyságú működőtőke-beáramlás mellett, a beruházások növekedési fordulatát a reálbérek dinamikus emelkedése következtében növekvő belső kereslet is támogatja, de ezt segíti a bankok önkéntes kamatplafonja, valamint a kockázati hitelkamatfelárak önkéntes és átmeneti felfüggesztése is - írta az NGM.