Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Bevallotta a Pénzügyminisztérium, elképesztő összeg ment el rezsivédelemre

Infostart / MTI
2023. augusztus 22. 16:25
A költségvetés biztosítja a családtámogatásokhoz és a nyugdíjak értékének megőrzéséhez szükséges forrásokat, miközben minden eszközzel támogatja a munkahelyek védelmét is. A rendkívüli kiadások mellett a költségvetés hiánya május óta nem emelkedett jelentősen - szögezte le az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének július végi helyzetéről kiadott részletes tájékoztatójában a Pénzügyminisztérium

Az év első hét hónapjában a rezsivédelmi kiadásokkal összefüggésben 1078,6 milliárd forintot fordítottak a távhőszolgáltatók és a lakossági villamos energia és földgáz egyetemes szolgáltatás és készletezés kompenzációjára.

Összehasonlításként a jelentés kiemeli, hogy a tavalyi év első hét hónapjában ez az összeg 7,5 milliárd forint volt.

Korábban írtunk arról, hogy az év első 5 hónapjában ez a szám 894 milliárd volt. Ez azt jelenti, hogy két hónap alatt 184 milliárd forint ment el rezsitámogatásra.

Az országos és elővárosi közlekedési közszolgáltatások költségtérítésére összesen 380,5 milliárd forintot fordítottak július végéig. Ez 87,1 milliárd forinttal haladja meg a 2022 első hét hónapjában folyósított forrásokat.

A PM tájékoztatása szerint a lakástámogatásokra fordított kiadások összege július végéig 346,0 milliárd forint volt, mely az előző év azonos időszakához viszonyítva 28,7 milliárd forinttal teljesült magasabban. Ugyanakkor számottevően magasabban teljesültek idén a babaváró támogatásra fordított összegek is, mintegy 36,0 milliárd forinttal.

Ugyancsak meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is.

Nyugellátásokra 3428,1 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 1309,3 milliárd forintot fordítottak július végéig

- közölték.

Bevétel és kiadás

A központi alrendszer július végi 20 642,9 milliárd forint összegű bevételei az előző év azonos időszakához képest 3627,4 milliárd forinttal, 21,3 százalékkal magasabb összegben alakultak. A központi alrendszer július végi 23 583,2 milliárd forint összegű kiadásai 3 931,2 milliárd forinttal, 20,0 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának adatát - olvasható a PM közleményében.