Nyitókép: MTI/Vajda János

Raktárban már nagyon erős Magyarország

Infostart
2023. július 27. 21:18
Az ország földrajzi fekvése és a kialakult közúthálózat miatt ideális hely hozzánk telepíteni európai kereskedő cégek regionális elosztóközpontjait. Húsz-ötvenezer négyzetméteres óriás raktárak ezek, amelyek tovább növelik a fővárost övező térség raktárállományát.

Mind a raktárközpontok iránti kereslet, mind pedig az épülő raktárépületek vonatkozásában biztatóak a második negyedéves adatok Magyarországon - írja a privatbankar.hu.

Idén a második negyedévében hat épülettel, összesen 65 580 négyzetméterrel bővült az úgynevezett spekulatív (bérlő nélkül indított beruházás) raktárállomány a fővárosban, míg vidéken egy új átadást rögzítettek. Az előbbi esetében a legnagyobb új épület a CTPark Ecser ECS1 épülete volt (42 460 négyzetméter), míg az utóbbinál az IGPark Miskolc első 18 480 négyzetméteres tömbjét adták át. Ezzel 4 814 000 négyzetméterre hízott az országos modern logisztikai állomány. Ebből a fővárosban és környékén 3,3 millió négyzetméter, az iparvárosainkban vagy azokhoz nagyon közel mintegy 1,5 millió négyzetméter található.

A szerződések túlnyomó része továbbra is a főváros körüli ’big-box’ logisztikai parkokban köttetett, míg a városon belüli kisebb, úgynevezett városi-logisztikai állományban inkább a 2-3 ezer négyzetméteres méret a jellemző.

A már meglevő raktárállományon felül a magyar és külföldi ingatlanberuházók az elmúlt hetekben egymás után jelentették be, hogy további több százezer négyzetméternyi csarnokot fognak építeni a következő egy-másfél évben. Egyebek között azért is, mert megrendelőik - néhány erős kereskedelmi hálózat - Magyarországon döntően a budapesti agglomerációban akarják létre hozni kelet-európai regionális elosztóközpontjukat. A hét elején például a német Drogerie Markt (DM) hozta nyilvánosságra, hogy egy 18 ezer négyzetméteres központot építtet Pátyon a Futureallal.

Az aktuális adatok alapján a raktárépületek kihasználatlansági mutatói jelenleg az elfogadható 8,1 százalékos, illetve 8,6 százalékos szinten vannak országosan és Budapesten. A negyedév végén összesen 284 ezer négyzetméternyi ipari-logisztikai terület állt üresen, ebből vidéken 104 ezer négyzetméternyi.