"Az infláció alakulásának három különböző forgatókönyvét vizsgáltunk, de mindegyik arra az eredményre vezetett, hogy a pénzromlás üteme az év vége felé tíz százalék alá fog csökkenni" – mondta Erdélyi Dóra. Szerinte ezen még az árstopok augusztusi kivezetése sem fog változtatni, bár a hatósági árak megszüntetése azért némileg gyorsítja az inflációt. "Ez csak ideiglenes hatás lehet, éves szinten az árak emelkedése mindenképpen lassuló ütemet mutat" – közölte.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője azt is fontosnak tartja, hogy az infláció mérséklődésével a reálbérek növekedése is erősödhet: a jövedelmek emelkedése újra gyorsabb lesz, mint az árnövekedés, vagyis a fizetések egyre többet fognak érni.
"Az év első felében eddig azt láthattuk – folytatta Erdélyi Dóra –, hogy Magyarországon, akárcsak Európa több más államában, a reálbérek csökkenésével visszaesett az életszínvonal is. Viszont mivel nálunk továbbra is munkaerőhiány van, ez a keresetek növekedését ösztönzi. Ennek a minimálbér emelése még lökést is adott."
A gazdasági elemző azt mondta, ha az év második felében – a vártnak megfelelően – tíz százalék alá csökken az infláció, akkor a bérek emelkedése már meghaladhatja az árnövekedést. Ezzel az év végére Magyarországon is emelkedhet a fogyasztás és a megtakarítások nagysága, vagyis ismét nőhet az életszínvonal.