A Portfolio munkatársa szerint összességében kettős a most megjelent márciusi adat: egyfelől tovább csökkent az infláció, ami jó hír, hiszen megerősíti azon vélekedéseket, miszerint januárban tetőzhetett az áremelkedés 25,7 százalékon, másrészt viszont a csökkenés mértéke elmaradt a várttól. Utóbbi oka leginkább az élelmiszerek árában keresendő; noha a kiskereskedelmi üzletek folyamatosan akcióztak egyes termékek esetében, de a másfél százalékos havi áremelkedés így is alig maradt el a februáritól – tette hozzá Beke Károly.
Az elemző úgy véli, hogy kizárólag a mostani adatból korai olyan következeteseket levonni, hogy sokkal lassabban tér majd vissza az infláció arra a csökkenő pályára, amit a Magyar Nemzeti Bank és a kormány is remél. Inkább csak az látszik, hogy talán lassabban indul be a dezinfláció, mint azt sokan várták. Hogy mindez a következő hónapokban miként alakul, és hogy az év végére mennyire csökken le az infláció, azt egyelőre nehéz megmondani – jegyezte meg. Bármikor kaphat ugyanis egy erősebb lökést a dezinflációs folyamat és visszatérhet a korábban remélt pályára.
A „lökést” illetően az elemző emlékeztetett: a kormány várakozásai szerint az év közepén bevezetendő online árfigyelő rendszer sokat fog segíteni az infláció leszorításában. (Egy átfogó rendszert terveznek bevezetni, ami folyamatosan vizsgálná bizonyos termékek kiskereskedelmi árát, segítendő a vásárlókat a legolcsóbb termékek beszerzésében.)
Beke Károly szerint az is automatikusan leszoríthatja majd az éves áremelkedési ütemet, hogy az idei év második felében a tavalyi év második felének magasabb inflációs adatai számítanak majd bázisnak.
Az élelmiszerárak mellett – a korábbi hónapokhoz hasonlóan – a háztartási energia ára az, ami kiemelkedően emelkedett, illetve az egyéb cikkek és üzemanyagok esetében látszik egy 20 százalék feletti drágulás éves alapon. A rossz hír – ami a legnagyobb meglepetést okozhatta a márciusi inflációs adatban –, hogy a ruházkodás éves árindexe 10, a szolgáltatásoké 13 százalék fölé kapaszkodott.
A maginfláció – némi meglepetésre – ugyancsak emelkedett a februári 25,2 százalékról 25,7 százalékra, míg a nyugdíjas infláció kis mértékben – 26,7 százalékra – csökkent, de ez még mindig magasabb, mint a fő inflációs szám – emelte ki a Portfolio munkatársa.