Szeptemberben 504 ezer forintra nőtt az átlagkereset Magyarországon, ami 17,8 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A nettó átlagkereset 335 ezer forint volt ugyanebben az időszakban – emlékeztet a Portfolio.
Megjegyzik, miután az árak emelkedése meghaladta a bérek emelkedését, ma már csökken a reálkereset. Az infláció szeptemberben 20 százalék fölé emelkedett, miután a bérek nem nőttek ilyen gyorsan, így nemzetgazdasági szinten 2 százalékkal csökkent a reálbér. Tehát az infláció folyamatos emelkedése év közben „megette” a béremelkedést, így a bérek vásárlóereje visszaesik.
Ami a kereseti rangsort illeti, szeptemberben az átlagkereset az információ, kommunikáció területén dolgozók körében és a pénzügyi szolgáltatásban volt kiemelkedő. Mindkét szektorban meghaladta a bruttó 800 ezer forintot. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb a bruttó átlagkereset, mindössze 322 ezer forintos; az összes többi szektorban már 400 ezer forint felett vannak a keresetek.
Mindeközben a gazdasági, igazgatási, érdekképviseleti vezetők, törvényhozók körében
meghaladta a 930 ezer forintot a bruttó átlagfizetés
az idei harmadik negyedévben. A diplomások is kiemelkedően jól keresnek, a felsőfokú képzettség önálló alkalmazását igénylő foglalkozások körében bruttó 720 ezer forint felett volt az átlagkereset.