Nyitókép: Pixabay.com

Magyar Bankholding: emelkedő munkanélküliség jön Magyarországon

Infostart
2022. október 12. 14:08
13,6 százalékon pörög az infláció jövőre a bankcsoport makroelemzése szerint. A háború azonban minden szám mögé kérdőjelet tesz.

A Magyar Bankholding makrogazdasági elemzői is előálltak számaikkal a gazdasági növekedési és inflációs várakozásokról.

Az idei évre a korábbi 5,7 százalékos várakozás helyett 5,3 százalékos, jövőre 2,7 százalék helyett 0,4 százalékos GDP-növekedést vár - a 2022. évi negyedik negyedév és a 2023. évi első negyedév között átmeneti technikai recesszióval -, az energia- és élelmiszerárak repülése miatt viszont az infláció aligha fordul még vissza, igaz, az ársapkák jelentős ársokkot előztek meg; az idei évre 14, a jövő évre 13,6 százalékot prognosztizálnak.

A fogyasztás érdemben lassulni fog,

a munkanélküliség némileg emelkedhet a Magyar Bankholding szerint.

A folyamatokkal kapcsolatban általánosságban arra figyelmeztetnek, hogy nem tudni, meddig tart a háború, így később további módosítások lehetnek a várakozásokban.

Ami reményt adhat a gyors növekedésre később, az az érkező uniós források és a szakemberhiány miatti bérdinamika lehet, igaz, tempósan drágul a mindennapi élet, és az autógyártás is szembenéz nehézségekkel alkatrészhiány miatt, ennek pedig a magyar gazdaság némileg kitett.

Általános veszélyek:

  • energiaválság miatti, egész szektorokat érintő bezárások
  • termelés-visszafogás
  • elbocsátások a bezárt intézményeknél.

A munkanélküliséget tekintve a Magyar Bankholding a tavalyi 4,1 százalék után idén 3,6 százalékra számít, jövőre viszont 3,9-re.

Az idei évre 16,6 százalékos bruttó átlagbér-növekedést várnak a szakértők a 20 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum emelés, a több ágazatot érintő 20 százalékos bérrendezés, valamint a hivatásos állomány hathavi extra illetménye következtében. A bérek növekedése továbbra is megközelítheti a kétszámjegyű ütemet.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lefelé módosította növkedési várakozását 2022-re a Bankholding - Suppan Gergely vezető elemző
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást