Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Megugrott az államháztartás hiánya

Infostart / MTI
2021. december 8. 15:06
Csaknem négyezer milliárd forint az éves hiány. A novemberi a Pénzügyminisztérium előző jelentéséből kiindulva 1009 milliárd forintot tett ki.

Az első tizenegy hónapban az államháztartás központi alrendszere 3931,3 milliárd forintos hiánnyal zárt – tette közzé gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).

A központi alrendszeren belül a központi költségvetés 3610,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 347,2 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 26,0 milliárd forintos többletet értek el.

A novemberi hiány az előző jelentésből kiindulva 1009 milliárd forintot tett ki.

A hiányszámok hátterében a gazdaság újraindítása, a családok védelme és a beruházások ösztönzése érdekében meghozott kormányzati intézkedések, illetve az adócsökkentések állnak

– jelezte a tárca közleményében.

Ebben arra is kitérnek: a magyar gazdaság 6,1 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, a beruházási rátát tekintve Magyarország továbbra is az uniós élmezőnyben szerepel, miközben a foglalkoztatottak száma megközelítette a 4,7 milliót.

A PM rámutatott: a kormány kiemelt feladatként kezeli a nyugdíjasok védelmét, ezért az ellátások további kiegészítő emeléséről döntött. Eszerint a nyugdíjak novemberben további 1,2 százalékkal emelkedtek és a különbözetet januárra visszamenőleg egy összegben megkapta minden érintett; a kiegészítő emelések az év elején kifizetett 13. havi ellátásra is kiterjedtek. Szintén novemberben kapták kézhez a jogosultak a nyugdíjprémiumot, melynek összege idén egységesen 80 ezer forint. A novemberi intézkedések mintegy 250 milliárd forintos költségvetési kiadással jártak - ismertették.

Felhívták a figyelmet arra, hogy

a kiadások közül kiemelendő a november végéig nyugellátásokra fordított 3795,5 milliárd forint

mellett a gyógyító-megelőző ellátásokra kifizetett 1633,7 milliárd forint is. Ezeken felül lényeges kiadásként jelentkezik a közúti fejlesztésekre fordított 234,5 milliárd forint, a közlekedési ágazati programokra fordított 181,2 milliárd forint, a Magyar Falu Programra fordított 162,7 milliárd forint és a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra kifizetett 95,3 milliárd forint is.