Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

A lakosságot is érintő új tervek az állampapírpiacon

Infostart / MTI
2021. május 11. 06:48
Az idei lakossági állampapír-értékesítés 31 százalékát teljesítette eddig az ÁKK.

Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) aktualizálta 2021. évi finanszírozási tervét, miután a költségvetés módosításával az államháztartás központi alrendszerének idei pénzforgalmi hiánya 658 milliárd forinttal, 3332 milliárd forintról 3990 milliárd forintra emelkedett - közölte az ÁKK.

A közleményben emlékeztetnek arra, hogy a Pénzügyminisztérium a koronavírus-járvány harmadik hullámával kapcsolatos kedvezőtlen gazdasági hatások mérséklése és a gazdaságot újraindítani hivatott fiskális politikai lépések miatt módosította a 2021-es költségvetés hiánycélját.

Figyelembe véve az első negyedévben végrehajtott finanszírozási műveletek sikerességét, valamint a lakossági értékesítés vártnál jobb alakulását

  • az ÁKK 100 milliárd forinttal emeli a lakossági állampapír-értékesítési tervet,
  • 111 milliárd forinttal az éven túli diszkont kincstárjegyekét,
  • 312 milliárd forinttal az intézményi aukciós kibocsátást az 5 éves fix, a 6, illetve 8 éves változó kamatozású állampapírokból, és
  • mintegy 100 milliárd forintnyi plusz devizaforrás bevonására készül.

Az 5 éves fix, a 6, illetve 8 éves változó kamatozású állampapírok növekedése mellett a 10 éves, valamint a 10 évnél hosszabb futamidejű állampapírok kibocsátási terve nem változik, azonban az ÁKK Zrt. a korábbi gyakorlatának megfelelően fenntartja a lehetőséget, hogy a vártnál nagyobb piaci kereslet esetén, az ajánlatokat elfogadva aukciónként megnövelje a kibocsátás összegét a tervekhez képest, illetve piaci igény esetén az elsődleges forgalmazókkal egyeztetve kivételes esetben akár nem benchmark papírokat is felajánljon aukciós értékesítésre. A csereaukciós terv sem változik.

A devizafinanszírozás többletét főként a hosszú futamidejű fejlesztési banki és projekthitel felvételekből kívánja fedezni az ÁKK, a kormányzati döntésnek megfelelően ebbe egyelőre nem beleértve az EU RRF hitelfinanszírozással kapcsolatos, 2021-ben elérhető előleget. Ezen felül japán jenben, illetve kínai renminbiben lesz lehetőség, ideális esetben további zöld kötvénykibocsátásra ebben az évben - írták.

A közlemény szerint mindezeket figyelembe véve a 2021. évi finanszírozási terv továbbra is alacsonyabb bruttó finanszírozási igénnyel és bruttó kibocsátással számol, mint ami 2020-ban megvalósult.