Nyitókép: Pixabay

Sokkal kevesebb a főállású munkavállaló, de sokkal jobban keres

Infostart
2020. szeptember 2. 19:08
Júniusban 335 ezerrel dolgoztak kevesebben teljes munkaidőben, mint egy évvel korábban, ezért is emelkedett az átlagbérük.

A KSH munkaerő-felmérése szerint szépen alakul a foglalkoztatás Magyarországon, a válság mélypontjához képest fokozatosan javul a helyzet. Kedvezőbbek a folyamatok a munkaerőpiacon, és az elsődleges munkaerőpiacon mindössze néhány tízezer fővel dolgoznak kevesebben, mint tavaly ilyenkor – írja a Portfolio.

A KSH adminisztratív adatokon nyugvó kereseti statisztikái szerint azonban hatalmasat zuhant a foglalkoztatottaknak a száma, a válság előtti 3,2 millió főről egészen 3 millió alá. A legfontosabb adatok:

  • idén júniusban 2,51 millióan dolgoztak teljes munkaidőben, 335 ezerrel kevesebben, mint egy évvel korábban,
  • 473 ezren dolgoztak legalább havi 60 órát, de nem teljes munkaidőben, ami 142 ezres növekedés éves alapon,
  • 102 ezren dolgoztak 60 óránál kevesebbet, ami 30 ezer fős növekedést jelent.

A koronavírus-válságban a vállalatok jelentősen csökkentették a létszámot, mindezek mellett a munkaidőt is visszavágták. Több mint 10 százalékkal csökkent a teljes munkaidős foglalkoztatottak létszáma, részben az elbocsátások, részben a munkaidő csökkentése miatt.

Ezért a nemzetgazdasági bértömeg közel sem nőtt olyan mértékben, mint ahogy a keresetek emelkedtek. A koronavírus-válság közepette 9-10 százalékkal nőttek a keresetek, de ez csak a teljes munkaidős foglalkoztatottakra igaz. A teljes munkaidőben dolgozók átlagbére valóban érdemben, bruttó 9-10 százalékkal nőtt, sokaknak semennyit sem emelkedett a keresete, illetve csökkent is a fizetése.