Nyitókép: Pixabay

Fordulat a hazai benkinkutakon, nem a jó irányban

Infostart
2020. július 20. 19:51
Néhány hete Magyarországon még az egyik legalacsonyabb volt az üzemanyagok ára a régióban, most viszont már Ausztriában is olcsóbb a gázolaj.

Óriási fordulat történt néhány hónap alatt az üzemanyagárak alakulásában abból a szempontból, hogy míg korábban Magyarországon viszonylag jó áron lehetett hozzájutni a benzinhez és a gázolajhoz a szomszédos országokhoz képest, ez már nem így van.

Szerdán a benzin ára bruttó 2 forinttal fog csökkenni, a gázolaj ára viszont továbbra is változatlan marad, már 10 napja nem változott a gázolaj ára itthon. A 95-ös benzin átlagára így 370 forintra változik, a gázolaj átlagára pedig marad 385 forint.

Az utóbbi hetekben látványosan romlott a magyar üzemanyagárak térségi helyezése – írja a Népszava a 77 ezer tagot számláló fuvarbörze, a Cargopedia.hu legfrissebb áradatai alapján. Április végén még Magyarország és a hét szomszédos állam rangsorában a hazai autósok kivételesen kedvező helyzetben voltak, az elmúlt hetekben a hazai benzinár a nyolc közül már csak a 4. legolcsóbb, a gázolaj pedig a harmadik legdrágább. Ez évek óta mindkét üzemanyagfajta esetében a legrosszabb helyezés.

Benzinárban Ukrajna, Románia, Szlovénia a sorrend, míg a gázolaj esetében az örökös első Ukrajna után már Románia, Ausztria, Szlovénia és Szlovákia is beelőzött.

A helyzet romlásának legkézenfekvőbb magyarázata a július elsején megemelt jövedéki adó. A 2016-ban elfogadott szabályok szerint öt forint plusz áfával nő a benzinár és nettó 10 forinttal drágul a gázolaj, ha az Európában irányadó, Brent nyersolaj hordónkénti ára egy negyedév átlagában nem éri el az 50 dollárt. A koronavírus-válság miatt a második negyedévi átlag 30 dollár alá zuhant. Így – a szabály bevezetése óta másodszor – emelkedett az adó és vele az ár is. Emellett június elején a biztonsági készletezési díj miatt is nőtt az ár körülbelül 2-2 forinttal.

Grád Ottó, a legnagyobb hazai olajcégeket tömörítő Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára az adóemelések mellett az áremelkedés lehetséges okaként a forint gyengülését is említette. Emellett felmerülhet a térséget ellátó olajfinomítók változó árpolitikája is.