Nyitókép: Pixabay.com

Szakértő: a bizonytalanság mélyíti a legjobban a koronavírus miatti válságot

InfoRádió
2020. március 12. 20:33
Még nem élt meg a világ a koronavírus-járványhoz hasonló drámai változásokat, így azt sem lehet pontosan megmondani, hogy milyen gazdasági hatásokkal lehet majd számolni - mondta az InfoRádióban Korányi G. Tamás tőzsdei szakértő.

Globális egészségügyi vészhelyzet okozta tőzsdepánik még nem volt a történelemben, és nem látni a végét - mondta el az InfoRádióban Korányi G. Tamás tőzsdei szakértő.

"Az 1918-1920-as spanyolnátha-járvány lett volna ilyen, de akkor egy világháború után voltunk, a tőzsdék általában nem működtek, tehát még csak százéves tapasztalatunk sincs" - tette hozzá.

A mostani helyzetre szerinte leginkább a "fekete hattyú-elmélet" húzható rá, ilyen volt például 2001. szeptember 11-én, amikor váratlan helyzet állt elő a világban.

"A World Trade Center tornyai a tévénézők szeme láttára dőltek össze, és mindenki érezte, hogy a világ megrendült. Nagyjából ezt érezzük most is.

Az egy geopolitikai válság volt, aminek megvolt a tőzsdei hatása, de akkor nem voltak olyan magasan az indexek, mint most. De azért az is okozott néhány hónapos sokkot" - fejtegette a párhuzamról Korányi G. Tamás.

A 2008-as válság azonban nem ilyen helyzet, az egy tőkepiaci válság volt elmondása szerint.

"A társadalom akkor a munkanélküliségtől, az inflációtól, az állami költségvetések bajaitól tartott, a válság pedig kiterjedt más területekre is, de nem volt egy olyan érzése az embernek, hogy a társadalom szétesne, vagy akár az állami, kulturális szövet" - ecsetelte.

A tőzsdei szakértő közben amondó, hogy a jelenlegi helyzetet a politikusok indokoltan fújják fel, még ha picit túl is reagálják.

"Nagyon szigorú intézkedésekkel meg lehet állítani a terjedését, ezt látjuk" - említette Kína példáján keresztül.

Arról, hogy miről szól a hatásmechanizmus, azt mondta,

ha az emberek nem mennek be dolgozni, alacsonyabb lesz a termelés szintje, de például ingatlanpiaci tranzakciók sincsenek, mert az emberek most nem ezzel foglalkoznak,

"a legtöbb vállalat vészhelyzeti tervet gyárt, senki nem tudja, hogy meddig tart az egész".

Szerinte azt sem tudni, "mennyivel a nulla alatt" ér véget az év pénzügyi szempontból.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Koronavírus - ilyet még nem élt meg a gazdaság
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást